kadinhastaliklari.gen.tr https://www.kadinhastaliklari.gen.tr Kadın Hastalıkları, Kadın Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kadinhastaliklari.gen.tr Thu, 03 Dec 2015 00:00:00 +0000 Sun, 26 May 2019 00:00:00 +0000 60 Kadın Doğum https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/kadin-dogum.html Fri, 16 Nov 2018 14:04:17 +0000 Kadın doğum, birbirinden ayrılamayacak iki kavramdır. Doğum kadınlar açısından doğal bir eylemdir. Toplumda kadının yeri bu açıdan oldukça önemlidir. Sağlıklı bir neslin devamı için, kadın doğum eylemine psikolojik ve fi Kadın doğum, birbirinden ayrılamayacak iki kavramdır. Doğum kadınlar açısından doğal bir eylemdir. Toplumda kadının yeri bu açıdan oldukça önemlidir. Sağlıklı bir neslin devamı için, kadın doğum eylemine psikolojik ve fizyolojik açıdan hazırlıklı olmalıdır. Tıbbi alanda kadın doğum bölümü bu konudaki sorunların giderilmesi için, sürekli olarak gelişmektedir. Her sağlık kurumu tıp alanındaki gelişmeleri yakından takip etmekte ve uygulamaktadır. Kadınlara doğum öncesinde, doğumda ve doğum sonrasında tüm sorunların giderilmesi için, doğal sürecin sağlıklı bir şekilde takip edilmesi için, her türlü olanak sağlanmaktadır.

Kadın doğum alanında ayrıca tekrarlayan düşüklerde, kısırlık tedavisinde, tüp bebek uygulamalarında, riskli gebeliklerin takibinde de başarılı çalışmalar yapılmaktadır. Kadının doğum sonrasında eğitilmesi, yaşayabileceği sorunların azaltılması hedeflenir. Gerekirse kadına gebelik ve emzirme dönemleri içinde gereken destek verilir. Doğum sadece kadınla bağdaştırılan bir eylemdir. Bu nedenle kadının doğum için hazırlanması, kolay bir doğum süreci geçirmesi hedeflenir.

Doğum eylemi geçmişten bugüne kadar aynı şekilde gerçekleşse bile, yeni gelişen tıbbi olanaklar sayesinde, kadınlar daha konforlu bir doğum yapabiliyor. Evde doğumun yerini modern koşullar altında, her türlü tıbbi donanımın bulunduğu, uzman doktorların olduğu hastaneler almış durumda. Eskiden ebelerle evde gerçekleştirilen doğumlar artık nostalji haline geldi. Günümüzde kadınlar risksiz bir gebelik geçiriyorlarsa, bezen kendi istekleri doğrultusunda evde doğumu tercih edebiliyor. Ancak uzmanlar her zaman kadın doğum konusunda hastaneleri tavsiye etmektedir.

Kadınların doğum konusuna bakış açısı da zamanla değişmiştir. Kadınlar artık doğum konusuna arzu ettikleri bebeğe kavuşma doğrultusunda bakmaktadır. Eskiden istenmeyen gebelikler, çok sayıda olan gebelikler nedeniyle doğum kavramı kadınlar açısından istenmeyen bir süreçti. Günümüzde ise, yeni yardımcı yöntemlerle doğumdan korkmadan, çekinmeden, isteyerek bebek sahibi olan kadınlarımız, doğuma istekle hazırlanmaktadır. Kadın doğum konusunda daha istekli, daha bilinçli bir konuma gelmiştir. Burada herkese düşen vazife kadınları bu konuda desteklemek, doğumu daha kolay yapmalarını, psikolojik olarak sağlıklı olmalarını sağlamaktır. Çünkü kadınlarımız sağlıklı olursa, bu toplum genelini etkileyecek önemli bir sorundur. Sağlıklı nesillere sadece kadınlarımıza verdiğimiz değerle, onlara yardımcı olarak ulaşabiliriz.
]]> Doğumsal Kalça Çıkığı https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/dogumsal-kalca-cikigi.html Sat, 17 Nov 2018 09:14:41 +0000 Doğumsal kalça çıkığı, bazı bebeklerde kalça eklemi çıkığına neden olabilen problemler olabilir. Yani uyluk kemiğinin üst tarafı kalça eklemi kapsulünden dışarıya çıkabilir. Böyle bir sorunda sorunun erken dönemde tes Doğumsal kalça çıkığı, bazı bebeklerde kalça eklemi çıkığına neden olabilen problemler olabilir. Yani uyluk kemiğinin üst tarafı kalça eklemi kapsulünden dışarıya çıkabilir. Böyle bir sorunda sorunun erken dönemde tespit edilmesi, tedavisi oldukça önemlidir. Doğumsal kalça çıkığı yeni doğan bebeklerin her 800'ünden birinde birinde etkili olabilir. Bunun neden kaynaklandığı tam olarak bilinmese de, uzmanlar bunun genetik olabileceği, hormonların etkisiyle olabileceği, mekanik ya da çevresel etkenler yüzünden olabileceğini belirtirler. Bebeklerde % 40 oranında kalçada çift taraflı çıkık bulunmaktadır. Ayrıca kız bebeklerde erkek bebeklere oranla 6 kat fazla görülen bir sorundur. Yeni doğan döneminde yapılan kundaklama, bebeğin ayaklarından tutularak baş aşağıya sallanması gibi sebeplerde bebeklerde kalça çıkığı oluşmasına yol açabilir. Bu yüzden aileler bu konuda hassas olmalıdır.

Doğumsal kalça çıkığı için riskli olan bebekler
 • Ailesinde ya da yakın akrabalarında kalça çıkığı varsa, bunun mutlaka doktora bildirilmesi gerekir. Bu bebeklerde doğumsal kalça çıkığı olma riski yüksektir.
 • Doğumda makattan gelen ya da gebelik süresince bebeğin başının sürekli yukarıda olması halinde
 • Bebeklerin boynundaki tortikolis denilen bir yana eğrilik olması
 • Doğumsal ayaklardaki ortopedik şekil bozukluğu bulunan bebekler doğumsal kalça çıkığı bakımından daha riskli olur.
Doğumsal kalça çıkığı tanısı

Bebeğin kalçasında böyle bir sorun olursa, bunun her zaman gözle belirlenmesi mümkün olmayabilir. Bu yüzden bebeklerin rutin muayenesi sırasında doktorlar her zaman kalçasını muayene ederler. Bu muayenede bebeğin uyluk kemikleri nazikçe çekilerek ve itilerek kalça eklemindeki gevşeklik kontrol edilir. Bebek biraz büyüyünce bacaklarını rahat açıp açamadığı da kontrol edilir.

Bebeklerde yeni doğan döneminde sorun belirlenirse, fazla ciddi olmayanlar için 2 hafta sonra yeniden kalça muayenesi yapılır. Ciddi problemlerde ise, bebekler hemen doktoru tarafından ortopedistlere yönlendirilir. Bazı durumlarda bebeğin kalça çıkığı ultrason sırasında belirlenebilir. Bebeklerde 4 aydan sonra röntgen çekilerek kalça eklemini görüntülemek mümkün olur.

Doğumsal kalça çıkığı tedavisi

Bebeğin kalçasındaki bu sorun genellikle pavlik bandaj ile tedavi edilir. Bandajla bebeğin dizleri birbirinden ayrılır ve karnına doğru çekmeye yardımcı olunur. Bebeklerde doğumsal kalça çıkığı bu şekilde tedavi edildiğinde, her hafta doktor kontrolleri olur. Uyluk kemiğinin kalça ekleminin içine yerleşip yerleşmediğine bakılır. Tedavi 2-3 ay kadar devam eder. Ancak bu şekilde kalça çıkığı olan bebekler bu yöntemle tedavi edilemez. Bu oran her 20 bebekte birinde görülebilir. Bu bebeklerde alçı uygulaması, bacakların askıya alınması gibi uygulamalar yapılır. Bazı bebeklerde de cerrahi girişim yapılması gerekli olabilir.

Doğumsal kalça çıkığı için ne zaman doktora gidilmelidir

Bu sorunun ne kadar teşhis edilmesi demek, tedavinin daha başarılı olmasını sağlar. Bu nedenle riskli grupta olan bebeklerin ve ultrason kontrolü yapılmamış olanların, bebeklerde bacak boyunun eşit olmaması halinde, yürümeye başlayan bebeklerde topallama bulunuyorsa, hemen doktora gidilmesi gerekir.
]]>
Kadın Sünneti https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/kadin-sunneti.html Sat, 17 Nov 2018 11:43:02 +0000 Kadın sünneti, günümüzde bile  bazı toplumlarda yapılmakta olan bir durumdur. Bu sünnet genellikle eski zamanlardan beri geri kalmış insanların yaptığı uygulamalardan biridir. Çünkü kadınlarda sünnet olayının gerçekleşt Kadın sünneti, günümüzde bile  bazı toplumlarda yapılmakta olan bir durumdur. Bu sünnet genellikle eski zamanlardan beri geri kalmış insanların yaptığı uygulamalardan biridir. Çünkü kadınlarda sünnet olayının gerçekleştirilmesi son derece tehlikeli ve son derece büyük sağlık problemlerine neden olabilir. Özellikle sünnetin uygun ortamlarda ve uygun araç gereçler ile yapılmaması kişilerde sünnet sonrası enfeksiyonların, iltihapların ve aha birçok olumsuzluğun meydana gelmesine neden olmaktadır. Kadın sünneti yapılırken bazı kişilerde uyuşturma işlemi yapılmaz. Bu durumda sünnet olan kişide çok şiddetli ağrılar ve sancılar görülür. Bazen meydana gelen kanamalar durdurulamadığı için o anda çok fazla kan kaybı meydana gelir. Bu durumda kişinin vücudundaki kan seviyesi oldukça düşer ve kişi hayati tehlikeler yaşar. Bu durum on toplumun inancı olduğu için kişi istemese bile sünnet olmaya zorunludur ve toplum bunun için kız bile almamaktadır. Yani bu toplumlarda sünnetsiz kız almazlar. Bu nedenle kişilerin sünnet olması mecburdur. Kadın sünneti kadınlarda yapılan bir sünnettir ve bu sünnet kişiler daha küçük yaşlardayken yapılır. Yani bizde erkek sünneti gibi kişilerin yaşı küçükken bu işlem yapılır. Kadın sünneti sadece dünyanın gelişmemiş ve geri kafalı insanları tarafından yapılmaktadır. Bu işlemler birçok dünya ülkesinde çok yanlış sayılan durumlardan olduğu için ülkemizde dahil bu işlemi kesinlikle önermemektedir. Zaten bu sünnet durumunda kadının cinsel organının zarar görme ihtimali çok büyük olduğu için bu durum olması mümkün olmayan bir uygulamadır.

Kadın sünneti, erkeklerde penis başı olan ve kadınlarda klitoris olarak adlandırılan organ üzerinde gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde bazı insanlar klitoris yerine bızır sözcüğünü kullanırlar. Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da penis başı bulunur. Fakat bu penis başının oldukça küçük ve yapısının farklı olması bu organın adının farklı olmasını sağlamaktadır. Kadın sünneti klitorisin kesilerek alınması işlemidir. Bu durumun söylenmesi bile oldukça can yakan bir durumdur. Bilindiği gibi kadınlardaki klitoris, içerisinde bulunan sinir uçları sayesinde kişinin cinsel ilişkide zevk durumunu arttırır. Bu durumda klitoris kesildiği zaman kişi cinsel ilişkilerden çok bir şey anlamaz. Yani bu kişi bu toplumlarda erkeğin kölesi gibi olmaktadır. Bu durum ise toplumda çok büyük geriliğe neden olmaktadır. Özellikle Orta Afrika'da yapılan bu cerrahi operasyonlar gün geçtikçe daha da azalmaktadır. Çünkü bu toplumlarda sünnet operasyonu yaparken hayatını kaybeden insanlar bile bulunmaktadır. Kadın sünneti, dünya sağlık örgütü (WHO) tarafından genital sakatlama anlamına gelmektedir ve bu işlem önerilmeyen durumlardandır. Bu işlemler bazen Güneydoğu Asya ülkelerinde de yapılsa da daha önce söylediğimiz gibi oldukça azalmış bir işlemdir. 

Kadın sünneti İslam dininde belirtilmiş bir işlem değildir. Bu birçok insan tarafından İslam dininde de var olduğu söylense bile bu durum kesinlikle böyle değildir. Çünkü İslam dininde böyle  bir vecibe söz konusu değildir. Bu işlem yahudilerde ise bir kadın tarafından yapılan işlemdir. Aksi durumlarda herhangi bir erkek diğer toplumlardaki gibi bu sünneti gerçekleştiremez. Yahudiler kadın sünneti sırasında herhangi bir tören yapılmaz ve kişi cerrahi bir operasyonlardan sonra iyileşmeye bakar. Afrika ülkelerinde ise herhangi biri bu sünneti gerçekleştirir. Bu ülkelere göre kadın sünneti olan kişi saf, temiz ve iyi bir anne olur. Bu nedenle tüm kadınlar küçükken ya da büyüdüğü zaman sünnet ettirilir. Bu toplumlarda çocuğun doğum sırasında klitorise değmesi ile çocuğun öleceğine inanılmaktadır. 
]]>
Rahim Ağzı https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/rahim-agzi.html Sat, 17 Nov 2018 14:07:06 +0000 Rahim AğzıRahim ağzı, tıp dilinde serviks olarak adlandırılır ve kadınlarda bulunun rahmin giriş bölgesidir. Rahim ağzı rahmin girişini sıkıca kapatır ve aşağıdan gelebilecek etkilere karşı korur. Rah Rahim Ağzı
Rahim ağzı, tıp dilinde serviks olarak adlandırılır ve kadınlarda bulunun rahmin giriş bölgesidir. Rahim ağzı rahmin girişini sıkıca kapatır ve aşağıdan gelebilecek etkilere karşı korur. Rahim, bebeğin anne karnındayken bebeği koruyan, saran ve besleyen organdır. Düz kas tabakasından oluşur. Genişleyebilme yeteneğine sahiptir. Doğuma yakın salgılanan hormonlarla kasılma gücü kazanır ve bebeğin dışarı atılmasını sağlar. 

Rahim kadınların her ay düzenli olarak gördüğü adet salgısını içinde barındırır. Aslında bu adet salgısı oluşabilecek döllenme için bebeğe yapılan bir hazırlıktır ve kan damarlarından oldukça zengindir. Döllenme olmadığı takdirde her ay düzenli olarak dışarı atılır ve atılırken altındaki damarları kanatır. Adet salgısı bu yüzden kanlıdır. 

Rahim ağzını aşağı doğru vajina izler. Vajina küçük dudaklar ile dışarı açılır. Yani rahmin ve rahim ağzının dışarıyla bir bağlantısı vardır. Buraları kadınlarda üretilen genital salgılar korur. Genital salgıların antimikrobik özellikleri vardır. Üretilen salgılarda azalma olduğu durumda yada içeriğinin bozulması durumunda bu bölgeler enfeksiyona açık hale gelirler. 

Rahim ağzını çok seven bir virüs ailesi vardır. Bu virüs ailesi HPV ailesidir. HPV'nin açılımı Human Papilloma Virüstür. Türkçe anlamı insan siğil virüsüdür. İçinde geçen siğil kelimesi bildiğimiz siğillerden olabileceği gibi kanserleşen siğiller de olabilir. HPV tip 16 ve 18 kanserleşme özelliği taşır. HPV cinsel yolla bulaşan bir virüstür. Kadınların neredeyse yüzde sekseni bu virüs ile karşılaşmıştır. Bu yüzden cinsel yönden aktif olan kadınların bazı kaynaklarda geçen yazılara göre yirmi bir yaşından itibaren belirli aralıklarla rahim ağzından sürüntü aldırması gerekir. Bu sürüntü aldırma işlemine Pap-Smear denir.

Rahim Ağzı
Pap-Smear nasıl alınır
 
Kadın jinekolojik muayene masasına yatar. Spekulum yardımı ile vajinadan girilir ve rahim ağzı görülecek şekilde genişletilir. Görülen rahim ağzından kulak pamuğuna benzeyen çubuklarla sürüntü alınır. Bu işlem çok kısa sürer. Kimileri için ağrı verici kimileri için değildir.

Pap-Smear testinden önce kadınların uyması gereken kurallar nelerdir
 • En az yirmi dört saat önce olmak üzere cinsel ilişkiye girilmemiş olması gerekmektedir.
 • Adet tarihinde olmaması gerekmektedir.
 • Vajina için kayganlaştırıcılar, sperm öldürücüler ve kremler kullanmamış olması gerekmektedir.
Pap-Smear testi ne işe yarar
Bu test bize gelecekte oluşabilme ihtimali olan rahim ağzı kanseri hakkında bilgi verir. Bu özelliği bakımında eşsiz bir kanser türüdür. Başka hiçbir kanser oluşmadan önce bu şekilde tanınamaz. Erken tanınabilen durumlarda tehlikeli değildir. Ancak bu testi yaptırmayan ve geç tanı alan kadınların durumu oldukça kötü olabilir. Hücre taraması yapar ve taradığı hücrelerin özelliklerine göre sonuç verir. Doktor bu hücrelerin tehlike durumuna göre tedavi planı çizer. 

Rahim ağzı kanseri aşısı nedir

HPV için geliştirilmiş bir aşı türüdür. Bu aşı kanser geliştiği zaman yapılan ve onu geçiren bir aşı değildir. Genelde kız çocuklarına on üç yaşından önce yapılır. Cinsel olarak aktif olmadıkları kabul edilir. Cinsel olarak aktif olduktan sonra bu aşı bir işe yaramaz. Aşı hakkında olumlu ve olumsuz birçok yorum bulunmaktadır. Kişini yaptırması kendi insiyatifine kalmıştır. Devlet bu aşıyı karşılamaz ve fiyatı da pahalıdır. 
]]>
İdrar Kaçırma Ameliyatı https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/idrar-kacirma-ameliyati.html Sun, 18 Nov 2018 03:55:22 +0000 İdrar Kaçırma Ameliyatı, İnsanın kontrolü dışında oluşan, sosyal veya hijyenik problemlere kapı açan idrar kaçırma durumudur. İdrar kaçırma tedavisi, mesane enfeksiyonu, vajina enfeksiyonu, mesane tümörleri, taşlar İdrar Kaçırma Ameliyatı, İnsanın kontrolü dışında oluşan, sosyal veya hijyenik problemlere kapı açan idrar kaçırma durumudur. İdrar kaçırma tedavisi, mesane enfeksiyonu, vajina enfeksiyonu, mesane tümörleri, taşları, menopoz sonrasında oluşan hormonal farklılıklar, güçlük oluşturan doğumlar, sinirsel olan hastalıklar, karın çevresine yapılan şua tedavisi, erkeklerde prostat büyümesi, tedavisinde kullanılan bazı ilaç çeşitleri, mesane tıkanıklıkları gibi sebeplerle oluşan idrar kaçırma ardından yapılır.

İdrar kaçırma çeşitli biçimlerde görülebilir. Stres tipi idrar kaçırma, fiziksel aktivite veya herhangi bir zorlanma olduğu zaman idrar kaçırma. Sıkışma hissi duyumsamak ve ani bir şekilde idrar bastırmasıyla meydana gelen idrar kaçırma. İki durumun ortak bir şekilde gözükmesi. Mesanenin potansiyelinin aşılması nedeniyle, taşma şeklinde meydana gelen kaçırma.

İdrar kaçırmaya sebep olan nedenler belirlenerek, ilk olarak egzersizler veya ilaç tedavisi denenir. Bugün, bu sorunların önlenmesi adına oldukça etkili ilaçlar kullanılmaktadır. İlaç tedavisinin ne kadar devam edeceği ve dozu ise hastadan hastaya farklılaşan bir durumdur. Ancak stres idrar kaçırma tipi ilaç tedavisine cevap vermeyebilir. İdrar kaçırmanın sebeplerinin incelenmesi, hastadan elde edilen ayrıntılı bilgi ve fizik değerlendirmesi sonucunda yapılır. İdrar sisteminin işlevi için bazı testler problemi net bir şekilde meydana getirmek için yapılır. İdrar torbasının içerisinde bulunan basıncın ürodinami adı verilen yolla ölçülmesi, ultrason aracılığı ile veya sistografi gibi özel filmler çekilerek mesanenin görüntülenmesi gerekebilir.

İdrar Kaçırma Ameliyatı

Altta yatan başka nedenler de bulunuyor ise, teşhis edilerek tedavi edilmesi gerekir. Cerrahi müdahale gerektiren durumlarda, özellikle kadınlar için son zamanlarda oluşturulan güvenli ve oldukça başarılı yollarla tedavi oldukça basit bir biçimde sağlanır. Vücut haricinde dikiş izi olmadan, hızla sonuç verilen yollar günümüzde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Hastaların genel bir çoğunluğunda, tedavi bir gün içerisinde yapılabilmektedir. Belirtilen şekillerde idrar kaçırma durumları söz konusu ise, bir üroloji uzmanına başvurarak tedavi yapılabilir. 

Gülme, öksürme veya hapşırmada. Yürüme, koşma veya egzersiz sırasında. Ağır bir eşya kaldırırken. Oturulan yerden ayağa kalkarken. Ani bir şekilde idrar hissi bastırması ve tuvalete yetişememe durumunda oluşur. Bunların haricinde, idrar kaçırma için ped kullanacak bir hale gelindiyse. İdrarı yaptıktan sonra hala idrar yapma isteği varsa. Oldukça fazla idrara çıkma isteği hissediliyorsa derhal bir doktora gidilmelidir. İdrar kaçırma şikayeti bulunanlara yapılacak tedavi, egzersiz bazı durumdaki hastalarda öncelikli olarak başvurulacak yollar, egzersizdir. Değişik biçimlerde egzersiz uygulaması verilebilir. 

Hastanın kendi kaslarını doğru olarak kasması öğretilip, çalışması istenir. Bu tekniğe kegel egzersizi adı verilir. Bu uygulamayla hastaların uyumsuzluğu gözlenebilir. Oluşturulan en yeni yöntem Manyetik Pelvik Taban Stimülasyonu adı verilen, uygulamadır. İdrar kaçırmaya karşı oldukça etkili bir uygulama olarak kabul edilir. Haftada 2 yada 3 kere yapılan çalışma yaklaşık olarak 20 dakikada tamamlanmaktadır. Ağrı bulunmayan ve oldukça kolay bir şekilde yapılabilen bir uygulamadır. Pasif egzersiz yapılarak, pelvik taban kaslarının etkili olarak çalışmasını sağlayan bu egzersiz ile, insan kaslarının kasıldığını hisseder ve kasları güçlenir. Güçlenen kaslar ile idrar kaçırmayı tedavi etmek mümkündür.

Bu tedavi hastalar için uygundur ve cerrahi müdahaleye gerek kalmadan idrar kaçırma ile bitebilir. İdrar kaçırma sorunları bulunan erkek ve kadınlarda. Güçlü bir doğum sonrasında, esnemiş olan pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi gerektiğinde kullanılır. Cerrahi tedaviye uygun gözükmeyen insanlarda kullanılabilir. İdrar kaçırma sorunu olan yaşı genç kadınlar, ameliyat olmayı arzu etmezler ise bu]]> Gebelikte İdrar Kaçırma https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/gebelikte-idrar-kacirma.html Sun, 18 Nov 2018 04:17:59 +0000 Gebelikte İdrar Kaçırma, pek çok kadının yaşadığı bir sorundur. Tıp dilinde inkontinans denilen bu durum, kimi gebelerde hafif kimilerinde ise şiddetli bir şekilde yaşanmaktadır. Bu rahatsızlığın en büyük sebebi pelv Gebelikte İdrar Kaçırma, pek çok kadının yaşadığı bir sorundur. Tıp dilinde inkontinans denilen bu durum, kimi gebelerde hafif kimilerinde ise şiddetli bir şekilde yaşanmaktadır. Bu rahatsızlığın en büyük sebebi pelvik kaslarının ve sinirlerinin zayıflaması, aynı zamanda da gebelik esnasında rahmin mesane üzerine uyguladığı basınçtır. Gebelik döneminde özellikle hapşırma ve öksürme durumlarında sıkça yaşanan idrar kaçırma, sürekli idrara çıkma, tuvalete yetişememe ve bazen de engellenemeyen sızıntı şeklinde kendini gösterebilir.

Gebelikte idrar kaçırma, normalde olduğu gibi bir sağlık sorunu olarak görülmelidir ve mutlaka uzman bir hekim yardımı alınmalıdır. Ancak yine de belirtmekte fayda vardır ki, gebelik süresince yaşanan bu durum, sıklıkla doğum sonrası normale dönmektedir.

Gebelikte İdrar Kaçırma Yaşanıyorsa Ne Yapılmalı

Anne adaylarının böyle bir durumda öncelikle doktoruna bilgi vermesi ve yaşadığı sıkıntıyı anlatması önemlidir. Çünkü bilinmektedir ki, gebelikte idrar kaçırma rahatsızlığı yaşayan kişilerin, ancak %30 u bu durumu paylaşarak çözüm yoluna gitmektedir. Önemli olan rahatsızlığın hekim tarafından öğrenilmesidir. Sonrasında gerekli tetkikler yapılarak önlem alınması ve rahatsızlığın giderilmesi, mümkün olacaktır.

Gebelikte İdrar Kaçırma

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma Devam Eder mi

Gebelik sırasında yaşanılan fizyolojik ve anatomik değişiklikler, genellikle idrar kaçırma durumunu tetikleyen unsurları oluşturmaktadır. Sıklıkla doğum sonrası, sebeplerin ortadan kakması ile birlikte, kendiliğinden geçebilmektedir. Ancak sorunun kaynağı urge inköntinans diye adlandırılan fiziksel bir sebebe bağlı ise, doğum sonrasında da yaşanmaya devam edebilmektedir.

Doğum sonrası yaklaşık 2 ay içerisinde hala idrar kaçırma problemi devam ediyorsa, mutlaka hekim yardımı alınmalıdır. Bazı durumlarda idrar kaçırma sebepleri düşünülenden farklı olabilmektedir. Bu durumun tetkiki ve amaca yönelik tedavisi sayesinde, sorun genellikle kısa sürede çözülebilir. Ancak ilerlemiş bazı vakalar için cerrahi operasyon da gerekebilir.

İdrar Kaçırma ve Kegel Egzersizi

Kegel egzersizi, vajina ve mesane etrafındaki kasların güçlendirilmesi için yapılan bir egzersizdir. Pelvik kas egzersizi de denilen kegel egzersizi, gebelikte idrar kaçırma problemleri için de rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bölgedeki kaslara hakim olmayı ve çalıştırmayı sağlayan bu yöntem, yapılan çalışmalar sayesinde kasları güçlendirerek, işlevlerini tam ve yeterli şekilde yerine getirmelerini sağlayabilmektedir.

Egzersiz pelvik kaslarının kasılıp gevşetilmesi esasına dayanır. Egzersizi yaparken kasılmaları kontrol etmeniz, kastıktan sonra 10a kadar sayıp bırakmanız ve bunu sabah akşam en az 10 kere tekrarlamanız, yeterli olmaktadır. Bu egzersiz yaklaşık 4-6 hafta içerisinde olumlu sonuçlar yaratmaya başlamaktadır.

]]>
Rahim Ağzı Kanseri Ameliyatı https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/rahim-agzi-kanseri-ameliyati.html Sun, 18 Nov 2018 20:31:41 +0000 Rahim Ağzı Kanseri Ameliyatı, rahmin alt kısmının kanserine  rahim ağzı kanseri denmektedir. Diğer bir adı da serviks kanseridir. Serviks rahmin vajinaya açılan kısmıdır. Dünyada kanser ilişkili ölümlerin en sık nedenleri Rahim Ağzı Kanseri Ameliyatı, rahmin alt kısmının kanserine  rahim ağzı kanseri denmektedir. Diğer bir adı da serviks kanseridir. Serviks rahmin vajinaya açılan kısmıdır. Dünyada kanser ilişkili ölümlerin en sık nedenlerinden bir tanesidir. Türkiye' de bu kanser türü kadınlar arasında görülen kanserlerin başında gelmektedir. Serviks kanseri yaklaşık %20 oranında 65 yaş ve üzeri bayanlarda teşhis edilmekle beraber genelde kadınları daha çok 30, 40 ve 50' li yaşlarda etkilemektedir. Bu kanser türü HPV denilen virüsün enfeksiyonu sonucu oluşmaktadır. Normalde cinsel yönden aktif olan ve sağlıklı bireylerde  bu virüs ile enfekte durumdadır. Çoğu vaka belirti vermez ve kanser olarak ortaya çıkmamaktadır. Belirtileri arasında; 
 • Adet arası kanamalar, cinsel ilişki sonrası yaşanan kanamalar ya da menopoz sonrası aniden ortaya çıkan kanamalar gibi anormal olarak yaşanan vajinal kanamalardır.  Bunlarla  birlikte anormal vajinal kanamaya başka durumlar da yol açabilmektedir.
 • Sulu, pembe, soluk ve devamlı olan vajinal akıntılar.
 • Normalden daha fazla kanama olan ve daha uzun süren adet dönemleri yaşamak.
Rahim Ağzı Kanseri Ameliyatı; Bazı kişilerde bu virüsün kansere dönüşme riski yüksektir. Bu riskler arasında;
 • Daha önce HPV teşhisi konmuş kişiler.
 • Öncesi HPV aşısı yaptırmamış kişiler.
 • Prekanseröz lezyonlar için düzenli Pap smear yaptırmamış kadınlar.
 • Normal olmayan  Pap smear sonucu olan ya da kanser öncesi servikal hücre değişlikleri tanısı öyküsü olan kadınlar.
 • Daha önce serviks kanseri teşhisi konmuş kadınlar.
 • HPV infeksiyonu riskinin artmasına neden olan birden fazla cinsel partneri bulunan kadınlar
 • Cinsel hayatı aktif ve farklı cinsel aktivite de bulunan partneri olan kadınlar 
 • Erken yaşta ilk cinsel ilişkisinde bulunan kadınlar.
Kanser tedavisinde uygulanacak yöntemler kanserin ne kadar ilerlediğine bağlı olarak değişebilmektedir. Erken teşhis edilmiş  rahim ağzı kanserinin yayılmaması için rahim kısmen veya tümü ile alınabilmektedir. Buna ek olarak radyoterapi uygulanır. İlerlemiş rahim ağzı kanserinde ise kemoterapi ve radyoterapiye ek olarak bazı durumlarda ameliyat uygulanabilmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Ameliyatı

Rahim ağzı kanserine yakalanmış kişilere uygulanan ameliyatlar 3 ana gruba ayrılmaktadır.

Radikal Trakelektomi: Bu ameliyatta serviks ve çevresinde yer alan dokular ve vajinanın  üst kısmı alınarak temizlenir fakat rahim alınmaz.

Histerektomi: Bu ameliyatta rahim ve rahim ağzı alınarak kanserin hangi aşamada olduğuna bağlı olarak yumurtalıklar ve fallop tüpleri de alınabilmektedir.

Pelvik Egzanterasyon: Vajina, rahim, mesane, yumurtalıklar, fallop tüpleri ve rektumun alındığı kapsamlı bir ameliyattır

]]>
Pelvis https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/pelvis.html Mon, 19 Nov 2018 20:30:50 +0000 Pelvis, diğer bir adı da leğen kemiğidir. Pelvis, yer olarak omurgamız ile bacaklarımız arasında kalan halka şeklinde olan bir kemik tir.  Altında bulunan uyluk kemiklerinin üstündeki omurgası ile eklem yapmaktadır. Leğen kem Pelvis, diğer bir adı da leğen kemiğidir. Pelvis, yer olarak omurgamız ile bacaklarımız arasında kalan halka şeklinde olan bir kemik tir.  Altında bulunan uyluk kemiklerinin üstündeki omurgası ile eklem yapmaktadır. Leğen kemiğine bacaklarda ve vücutta hareketlerin etkinliğini oluşturan kaslar tutunmaktadır.  Pelvis boşluğu kadınların doğumsal yolunu bütünleyen bir kavramı oluşturmaktadır. Leğen kemiği vücudumuzun iskeletinin ve vücudumuzun  ayakta durması için önemli bir kemik grubudur. Şekil olarak taban yukarıya bakar şekilde tepe tarafı aşağıya dönük bir huniye benzemektedir. Büyükçe olan bu duvarlar ile küçük duvarın kaslarımız ile bağlarını tamamlamaktadır. Arkasında tam orta çizgisinin üst tarafında kuyruk sokumu kemiği ve kuyruk kemiği ile her iki yanında bulunan leğen kemiğinin ortasındaki eklem leğen kemiği iskeletini bütünleştirmektedir. 

Pelvis; Leğen kemiğinin üzerinde duran bölüme büyük pelvisi alt tarafındaki kısım da küçük pelvisi tamamlamaktadır. Hem küçük pelvis hem de büyük pelvis birbirlerinden promontorium ve simfizis pubis ile bölünmektedirler. Pelvisin boşluğu darlaşarak, üstünde bulunan pelvis in üstünde bulunan darlık altında kalan kısma pelvis alt darlığı denmektedir. Alt darlığı pelvis döşemesi olarak geçen ve kaslar ile bağlardan oluşan gelişmiş bir yumuşak dokuya sahiptir. Bu döşemede üretra, rektum ve vajina aralıkları bulunur. Doğum esnasında pelvis çapı ile bebek başının birbiriyle paralel olması için gerekmektedir. Bazı durumlarda bu paralellik oluşmaz ise sezaryen doğumu gerçekleşir. Doğum esnasında oluşan progesteron hormonu pelvis aralığının oluşmasını sağlayarak eklemlerin çapını büyütürler. Pelvisin içindeki orta kısımda ve yan tarafta iki adet eğik çizgiler halinde kabartılı görünüm sergileyip oluşan darlık iki kısımdır. Bu kısım büyük leğen ve küçük leğen olarak birbirinden ayrılmaktadır.  PelvisPelvis, içerisinde çoğu organlarımız yer almaktadır, bu organları koruyarak omurgadan gelen vücudun ağırlığını bacak kısmına vermektedir. Pelvis omurgası ile yürümemize olanak veren bacaklarımızın ağırlığını taşıyan köprü görevini görmektedir. Örneğin; Oturmak, kalkmak, yürümek gibi gün içerisinde yaptığımız hareketler esnasında bu ağırlığı pelvis in oluşturduğu omurga kısmına gönderilmesidir. Birde leğen kemiğinin içeriğinde büyük damar, idrar yolları, sindirim sistemi, sinir  ve üreme sistemine ait organlarımız da bulundurmaktadır.
]]>
Gebelikte Karın Büyümesi https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/gebelikte-karin-buyumesi.html Mon, 19 Nov 2018 23:04:01 +0000 Gebelikte Karın Büyümesi, Hamile bir kadının belki de en mühim gurur kaynaklarından bir tanesi de gebelik sırasında büyüyen karındır. Pek çok kadın bildiği veya bilmediği herkesin karnına bakarak hamile olduğunu anlayac Gebelikte Karın Büyümesi, Hamile bir kadının belki de en mühim gurur kaynaklarından bir tanesi de gebelik sırasında büyüyen karındır. Pek çok kadın bildiği veya bilmediği herkesin karnına bakarak hamile olduğunu anlayacağı günü iple çeker. Karnı irileşmeye başlayan hamileyi gören bir kişinin karnını göstererek bebek konusunda birkaç tatlı söz söylemesi genelde gönlü hoş eder. Diğer taraftan bunun tam tersi de doğrudur. Karnı oranla küçük olan bir kadın hamile olduğunu bilen birinin karnın büyümediğini söylemesi ile adeta yıkılır. Bir kadının dışarıdan bakıldığı zaman gebe olduğu en erken 16. hafta civarında ve fakat çıplakken anlaşılabilir. Giyinik durumda ise büyüyen karındaki 20. haftalar civarında değişiklik edilebilir. Hatta biraz iri yapılı kadınlar geniş  giysiler giyerek hamileliklerinin son dönemlerine denli durumlarını gizleyebilirler. Gebelik Sırasında karındaki büyüklüğünü sağlayan temel faktör bebeğin içerisinde bulunduğu uterus yani rahimdir. Hamilelik öncesinde yaklaşık 70-80 gram ağırlığında ve armut biçimde meydana gelen rahim bebekle birlikte irileşmeye başlar ve gebeliğin nihayetinde ağrılığı yarım kiloyu aşar. Rahim hamilelikten önce leğen kemiklerinin arkasında yerleşmiştir ve karındaki üzerinden elle hissedilemez. Hamilelik 12. haftaya vardığında büyümesine devam eden rahim kasıktaki tüy çizgisi civarına yükselir ve ilk kez leğen kemiklerinin üstüne çıkar. Başka deyişle hamileliğin ilk üç aylık döneminde pantolonların dar gelmesi bebeğe ve gebeliğe bağlı karındaki büyümesine değil annenin aldığı kilolara bağlıdır.

Gebelikte Karın Büyümesi
Büyüyen karındaki değişiklik dışarıdan belli etmeye başlayınca gebe kadınlar, kendilerini öteki hamile kadınlar ile kıyaslamaya başlarlar. Bunun sonucunda hamileliğin aynı haftalarında olmalarına karşın kiminin karnı büyük kiminin daha küçük olduğundan kaygılar de meydana gelir. Bu endişe bilhassa karnı küçük olanlarda belirgindir. Hamile kadınların karnı toplumun o denli ilgisini çeker ki karnın şekline bakarak bebeğin cinsiyetini düşünmek bir gelenek haline gelmiştir. Halbuki karındaki şeklini ve büyüklüğünü belirleyen bebeğin cinsiyeti değildir. Pek çok faktör bu konuda etkili olabilir hatta bunlardan en önemlisi kadının tipik vücut yapısıdır. Gebelikten önce zayıf meydana gelen kadınların karındaki duvarları ve karındaki bölgesindeki cilt altı yağ tabakası da ince olduğundan karındaki daha erken dönemde belirginleşir ve daha büyük ve sivri görünebilir. Bunun tam tersi olarak iri yapıda, geniş kalça ve karnı olan kadınlarda ise karnın belirginleşmesi daha uzun vakit alabilir. Obez yani şişman bayanlarda ise hamileliğin sonlarına doğru kadının hamile olduğu anlaşılmayabilir. Zayıf bir kadında dıştan karındaki büyüklüğüne bakarak bebeğin boyutlarını düşünmek daha basit ve gerçekçidir. Tüm bu bilgilerin sonucunda yalnızca karındaki büyüklüğüne bakarak bebeğin gelişimini ve büyüklüğünü değerlendirmenin hatalı sonuçlar verebileceği açıktır. Bebeğin durumunu değerlendirmede mühim kriterlerden birisi rahimin tepe noktasının karındaki içindeki yerleşimidir. Rahimin tepe noktası 22-24. haftalar civarında yaklaşık göbek deliği hizasındayken haftaların ilerlemesiyle birlikte yukarıya doğru ilerler. Uterusun karındaki içindeki yüksekliğine bakarak gebelik haftası tahmin edilebilir. Eskiden gebelik takipleri esnasında gebeliğin haftasını belirlemek için leğen kemiklerinin ortada birleştiği yerden rahimin tepe noktasına denli meydana gelen mesafenin mezura ile ölçülmesi sık sık kullanılırken son zamanlarda ultrasonun yaygın kullanıma girmesi ile bu yol de terk edilmiştir. Bebeğin tahmini kilosunu ve büyüklüğünü değerlendirmede en etkili yol ultrasonografidir. Fakat bu teknikte de yanılma payının olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Karın hamilelik öncesinde aynı boy ve kiloda meydana gelen, hamileliğin aynı haftalarında olan ve  gebeliğin başlangıcından beri aynı miktarda kilo alan kadınlarda bile karındaki büyüklük ve şekli n]]> Kadın Üreme Organları Anatomisi https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/kadin-ureme-organlari-anatomisi.html Tue, 20 Nov 2018 11:52:47 +0000 Kadın Üreme Organları Anatomisi, Kadın genital organları dışta yer alanlar ve içte yer alanlar olmak üzere ikiye ayrılır. İç genital organlar kadın iskeletinde bacakların anında üstünde yer alan leğen kemikleri ve bel k Kadın Üreme Organları Anatomisi, Kadın genital organları dışta yer alanlar ve içte yer alanlar olmak üzere ikiye ayrılır. İç genital organlar kadın iskeletinde bacakların anında üstünde yer alan leğen kemikleri ve bel kemiği aracılığıyla ortaya konulan kemik çatının içerisinde sığınma altına alınmışlardır.

Kemik Çatı: Kadın tabiatı hamile kalmaya, rahim içerisinde gelişmekte durumda olan bebeği büyütmeye ve son olgunlaşmış bebeği dünyaya getirmeye göre tertip etmiştir. Bu vazifeleri yerine getirmek emeline karşı olarak bayanın kemik çatısı erkeğin kemik çatısına göre bariz değişiklikler gösterir: Dikkatle bakıldığında erkeğin üstten bakışta kemik çatı açıklığının kalp halinde, bayanın kemik çatı açıklığının ise yuvarlak olduğu görülebilir. Bu çeşitlilik erkeğin leğen kemiklerinin yapısının daha fazla ağır yük taşımaya karşı, bayanın leğen kemiklerinin yapısının ise bebeğin başının doğum anında leğen kemikleri aracılığıyla ortaya konulan doğum kanalına girmesine karşı yapılanmasından kaynaklanmaktadır.

Dış Üreme Organlar

Kadın dış üreme organları vücudu örten derinin bir devamıdır ve kadın iç üreme organlarına giriş kapısını, bebeğin doğacağı "doğum kanalından" çıkış kapısını oluşturmaktadır. Dış genital organlara topluca vulva adı verilir. Vulva, kadın dış üreme bölgelerine karşıdan bakıldığında üstte "çatıyı" oluşturan leğen kemiklerinin birbiriyle orta üstelik birleştiği bölgenin meydana getirdiği kabarıklık durumda olan pubis tepesi, altta anüs ve yanlarda kocaman dış dudaklar adı verilen yapılarca sınırlanan bölgedir. Pubis tepesi cilt ve altında yağ dokusu içerir, üzeri kıllarla kaplanmıştır. Pubis tepesinin anında altında klitoris yer alır. Dış genital uzuvların bir tabaka altında bayanın doğum yapmasında, idrar ve dışkı çıkışı benzeri işlevleri iradeli olarak yürütmesinde mühim yeri durumda olan kaslar yer alır. Bu kaslara topluca pelvis zemini kasları adı verilir.

Kadın Üreme Organları Anatomisi
Dış Dudaklar

Dölyolu (vajina) girişini sağlı sollu örten cilt kıvrımlarının dışta yer alanlarıdır. Dış dudaklar önde genital kılların olduğu pubis tepesinde, arkada ise anüsün anında üstünde birleşirler. Üzerleri genital kıllarla kaplıdır ve cilt altında yağ dokusu içerirler.

İç Dudaklar

Sağlı sollu dış dudakların iç yüzlerinde yer alan, klitorisin üst bölümünden vajina girişinin altına uzanan kıvrımlı yapılardır. İdrar deliği ve vajina girişinin çevresini sararlar. İç dudaklar normal koşullarda bacaklar kapalıyken görünmezken bir takım bayanlarda dış dudaklardan daha kapsamlı olduklarından dışarı taşabilirler. Kılla kaplı değildirler ve cilt altı yağ dokusu içermezler.

Vajina Girişi

İç dudakların devamında yer alan ve kızlık zarına yakın 1-2 cm'lik bir bölümdür. Kızlık zarı yırtılınca hemen ardından vajinayla birleşir.

Kızlık Zarı

Bu yapı, ince meydana gelmesine karşın oranla esnektir ve ortasında bir veya daha fazla sayıda delik içerir. Her kadında farklı yapıya sahip meydana gelmesine karşın, çoğunlukla ilk ilişki anında hafif bir kanamayla yırtılır ve böylelikle vajina girişiyle vajinanın birleşmesini sağlar. Kızlık zarının kadın genital organlarını enfeksiyondan savunduğu söylense de, ortasında tane kanamasının akmasını temin edecek deliği veya delikleri durumda olan bu yapının bakterilerin geçişini ne türlü engellediği açıklanamadığı için, bu görevi tartışılır.

Klitoris

Erkekteki penis başının kadındaki karşılığıdır. Klitoris anında pubis tepesi altında yer alan bir yapıdır ve üstte ve yanlarda iç dudaklarla çevrilidir. Klitorisin anında alt kısmında idrar deliği, idrar deliğinin altı]]> Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/rahim-agzi-kanseri-belirtileri.html Tue, 20 Nov 2018 17:44:03 +0000 Rahim ağzı kanseri belirtileri yani serviks kanseri belirtileri günümüzde birçok kadının karşılaştığı bir durumdur. Kanser hastalıkları arasında üçüncü sırada olan ve kadınlar için çok büyük önem taşıyan hastalık Rahim ağzı kanseri belirtileri yani serviks kanseri belirtileri günümüzde birçok kadının karşılaştığı bir durumdur. Kanser hastalıkları arasında üçüncü sırada olan ve kadınlar için çok büyük önem taşıyan hastalıklardan biridir. Kadınlar arasında çok yaygın bir yeri olan ve aynı zamanda önemli bir organ üzerinde görüldüğü için kişiler çok büyük sorunlar yaşamaktadır. Üreme sisteminin doğru bir şekilde çalışmasını önleyen bu hastalık kişilerde üremenin de önüne geçmektedir. Yani hamile kalamayan insanlarda bu belirti kanser belirtisi olabilir. Bu nedenle sık kontrol amacı ile muayeneleriniz yaptırmanız sizler için çok faydalı olacaktır. Çünkü kadınlarda en büyük sorun birçok kadın hastalığının meydana gelmesi durumudur. Genellikle 34  yaşından sonra belirtilerini ortaya çıkararak insanlarda sorun haline gelen bu durum müdahale edilmediğinde tedavilere cevap alınamadığı için rahim komple kadından alınabilir. Bu durumda kadın rahim ağzı kanserinden kurtulmuş olsa bile artık bu kişinin çocuğu olmayacaktır. Bu nedenle bu hastalığın önemini bilmeliyiz. 
Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri
 • Rahim ağzı kanseri olan kişilerde sürekli olarak mide bulantıları hatta kusma durumlar görülebilir. Bu durum birçok zaman hastalık ilerlemese de kendisini gösterebilir. Eğer kişide bu sorun görülmüş ise ve kişi bu sorunun nedene ile erkenden doktora gitmiş ise rahim ağzı kanseri erkenden fark edilir ve kanser tedavisine başlanır. Çok ilerlememiş kanserlerde tedaviler çok uzun süreler de geçse yapılarak kişi bu sorundan kurtarılır. Fakat kişi rahim ağzı kanserini bu belirtiye rağmen anlayamamışsa bu durumda tedavilere cevap alınamaz ve cerrahi operasyonlar başlatılır. 
 • Rahim ağzı kanseri belirtisinde bir diğer durum ise genellikle bu kanserden etkilenen kişilerde popillomlar gelişir. Yani rahim ağzında küçük parçalar gelişir ve bu parçalar kanserin varlığının kanıtıdır. Oldukça etkili olan bu parçalar cerrahi operasyonlar ile alınsalar bile tekrar etkilerini ortaya çıkararak tekrar oluşum göstermektedir. Bu parçalar eğer tedaviler yapıldığı için azalma ya da küçülme gösterirse bu durum hastanın tedavilere cevap verdiğinin göstergesidir. Bu parçalar doktorlar tarafından görüntüleme cihazları ile bulunabilir. 
 • Bir diğer belirti ise kişinin kanındaki farklı proteinlerdir. Bu proteinler kan içerisinde artış göstererek kişide çok farklı sorunlara neden olmaktadır. Özellikle sürekli iştahsızlık, yorgunluk, baş ağrısı gibi durumlar rahim kanseri nedeni ile görülebilmektedir. 
 • Rahim kanseri çok yavaş ilerleyen bir kanser türüdür. Bu nedenle rahim ağzı kanseri belirtileri çok yavaş bir şekilde görülmektedir. Hatta bazı insanlarda rahim ağzı kanseri belirtilerini son evresine kadar göstermez ve bu durum içten içe büyür. Eğer sizlerinde bu gibi korkuları var ise mutlaka muayene olmalısınız. 
 • Rahim ağzı kanseri olan kişide sürekli olarak adet dışı kanamalar görülmektedir. Bu kanamalar kişinin hiç beklemediği zamanlarda meydana gelerek kişiyi çok zor durumlara düşürebilmektedir. Eğer sizlerde de böyle sorunlar var ise bu kanamaların tam olarak nedenini bulana kadar mutlaka gerekli müdahaleleri yapmalısınız. Aksi durumda çok daha büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. 
 • Rahim ağzı kanseri sorunu yaşayanlarda en büyük belirtilerden bir diğeri normalden daha uzun süren adet kanamalardır. Normalde üç ile beş gün süren adet kanamaları, bu kanserin etkiler gösterdiği kişilerde altı hatta yedi güne kadar uzayabilmektedir. Bu gibi durumlar birden fazla olmuş ise bir muayeneye ihtiyacınız vardır. 
 • Eğer rahim kanseri çok fazla ilerlemiş ise kişide bu bölgeye yakın olan organlar yanı vajina, yumurtalık, fallop tüpü vs sorunları görülmeye başlar bu durumda kişide ağrı ve sancı sorunları çok yaygın bir şekilde görülür. Genellikle bu aşamada insanlar sorunlarına müdahale ederler.
]]>
Sigara İçen Kadın https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/sigara-icen-kadin.html Wed, 21 Nov 2018 17:15:15 +0000 Sigara İçen Kadın, Sigara bağımlısı olan kadınların yüzde 50 ile yuzde 70 i arasi hamileliklerinde sigara kullanmaya devam etmektedirler. Bu da gebelikte sigara kullanımının ciddi bir halk sağlığı problemi olduğunun Sigara İçen Kadın, Sigara bağımlısı olan kadınların yüzde 50 ile yuzde 70 i arasi hamileliklerinde sigara kullanmaya devam etmektedirler. Bu da gebelikte sigara kullanımının ciddi bir halk sağlığı problemi olduğunun göstergesidir. 

Sigara İçen Kadın
Sigara içen kadının yaşayabileceği olumsuzluklar ve hastalıklar: 
 • Kadının gebe kalma süresinin uzamasına hatta kısırlığa bile neden olabilmektedir.
 • Erken doğuma neden olabilmektedir. Doğacak olan bebeğin solunum sıkıntısı yaşamasına, akciğerinin yeteri kadar gelişmemesine, bebeğin anne rahminde ani ölümüne neden olabilmektedir.
 • Tansiyonun yükselmesi, vücutta aşırı ödem olması, görme bulanıklığı gibi olumsuz etkileri olabilmektedir.
 • Sigarada bulunan kimyasal maddeler anne sütüyle bebeğe geçmektedir. Sigara, annedeki süt miktarının azalmasına, sütün C vitaminin besleyici özelliğinin azalmasına neden olmaktadır. 
 • Menopoz döneminin daha erken yaşanmasına neden olabilmektedir.  
 • Adet bozukluklarına neden olabilmektedir. 
 • Mesane ve rahim ağzı kanseri gibi riskli hastalıklara neden olabilmektedir.
 • Yumurta kalitesini bozmaktadır.
 • Cilt bozukluklarına,  cildin kararmasına, karışıklıklara ve erken yaşlanmaya neden olabilmektedir. 
 • Diş eti hastalıklarına, dişlerin sararmasına neden olabilmektedir.
 • Tat alma ve koku alma eksikliği olabilmektedir.
 • Nefes borusunda iltihaplanmaya, ses tellerinin zarar görmesine ve gırtlak kanseri benzeri hastalığa neden olabilmektedir.
 • Kalp krizi riskinin artmasına ve kalbe giden damarların tıkanıklığına neden olabilmektedir.
 • Sigara içen kadınlarda ameliyat sonrası yaraların kapanma süresinin uzamasına neden olabilmektedir.
 • Kronik baş ağrısına,  boğaz enfeksiyonuna, bronşit, astım ve benzeri hastalıklara neden olabilmektedir.
 • Sigara, vücudun insülin salgılama yeteneğini zamanla yok etmektedir ve bu sebeple şeker hastalığı ortaya çıkmaktadır.
]]>
Kadın Organı https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/kadin-organi.html Thu, 22 Nov 2018 09:56:13 +0000 Kadın Organı, Büyük dudaklardan, sağlı ve sollu altı yağ dokusu dan ve dolu uzunlamasına deri olan çıkıntısıdır. Genç kızlarda ve doğum yapmamışlar da iç yüzleri çoğunlukla birbirlerine sürter, kadın cinsel organlar Kadın Organı, Büyük dudaklardan, sağlı ve sollu altı yağ dokusu dan ve dolu uzunlamasına deri olan çıkıntısıdır. Genç kızlarda ve doğum yapmamışlar da iç yüzleri çoğunlukla birbirlerine sürter, kadın cinsel organlarına ait bulunan dokuların üst kısmını örterler. Dış yüzleri ise kıllıdır, iç yüzleri ise kılsız yağ ve ter bezleri bakımından oldukça zengindir. Renkleri, büyük ve küçük olması ırka ve yaşa göre farklılaşmakta birlikte, cinsel ilişkiye başlama yaşı, yaşanan ilişki yoğunluğu, doğum miktarı, jilet ve ağda gibi epilasyon yollarının yapılışı ve kilo biçim ve büyüklüğünde oldukça büyük rolü vardır. 

Ortalama 7 ve 9 cm uzunlukta olan, 2 ve 4 cm genişliğe sahiptir. Erkekte karşılık geldiği organ testislerin üzerinde bulunan deridir. Kadın cinsel organları, dışta bulunan cinsel organlar, Perine adı verilen makat ile vajen arasında kalan bölüm. Küçük dudakların iç bölümü, bu bölümde ilişki sırsında kayganlık oluşturacak sıvıyı hazırlayan bezlerin ağzı yer almaktadır. İdrar deliğini saran doku. Vajina girişini meydana getiren ufak dudaklar arasında bulunan boşluk. Büyük olan dudaklar. Klitorisin üst kısmını örten doku. Klitoris. Klitoristen gelen ve küçük dudakların kenarını meydana getiren doku. Küçük olan dudaklar. İdrar deliği. Vajen. Kızlık zarı. Makat.

Küçük dudaklar ile, büyük dudakların arasında iki ince deri kıvrımı şeklinde uzanırlar. Ön kısma doğru ikiye ayrılır, orta çizgide birleşerek üstte klitorisi bir kılıf şeklinde örterler. İç yüzlerinde, vajen girişinde bulunan ıslaklığı oluşturan, Bartholini adı verilen bezlerde bulunan salgının akış noktası yer almamaktadır. Bu bezlerin ağzı oldukça kolay mikrop alabilmekte ve abse meydana gelebilmektedir. Klitoris, küçük dudakların meydana getirdiği kukuleta içinde ufak, erektil olan bir organdır. Yapısı sünger şeklinde olup, cinsel uyarıda iç kısmı kan ile dolarak şişer ve daha hassas bir duruma gelir.

Kadın Organı

Hymen, adet görünceye değin vajeni ve iç cinsel organları dışarıdan gelebilecek mikrop ve öbür durumlardan korumak için bulunur. Vajen girişinden 1 ve 2 cm. içindedir. Çoğunlukla ilk ilişkinin ardından yırtılır. Yapısı, mukoza adı verilen ağız içi yapısını andırmaktadır. Yapısı, kadından kadına farklılık göstermektedir. Ender olarak, bazı kadınlarda doğuştan bulunmayabilir. Bazı cinsleri ise ilk ilişki sırasında yırtılamayacak bir yapısı bulunmaktadır. Bunlar ancak doğum sırasında yırtılır. Halk arasında buna esnek kızlık zarı ismi verilir. Yırtılmış olan bir kızlık zarı hiç bir vakit iyileşmez, fakat tamiri yani tekrar ilişki esnasında kanayacak duruma getirilmesi mümkün olur.

Kadında ve erkekte bulunan organlar aynı kaynaktan köken alırlar. Klitoris ve penis başı, küçük dudaklarla penis üst kısmını örten doku büyük dudaklarla testis torbasının üzerindeki deri birbirlerinin karşılığıdır. İç cinsel organlar, 

Vajen: Vajenin iç kısmını saran adele tabakası. 

Rahim ağzı: Rahim, Endometrium, Tüpün ağzında bulunan saçak doku. 

Tüp ve Yumurtalık: Yumurta. Vajen, ilişki sırasında penisin girdiği bölümdür. Adeleden meydana gelen bir yapısı bulunmaktadır. Adele tabakası dairesel bir biçimde vajeni sarar. Uzunluğu yaklaşık olarak 7 ve 8 santimetredir. Bir erkeklik organının boyunun bu boydan uzun olduğunu var sayarsak insanın aklına hemen penisin geri kalanı nereye giriyor sorusu gelebilir. Vajen çok esnek bir yapısı vardır. Genişleme özelliği olduğu gibi boyuna da uzayabilme kabiliyetine vardır. Ayrıca rahim ağzının arkasında kalan bölgede ilişki esnasında kullanılır. Vajina normalde hafif ıslak bir dokudur. Cinsel uyarı esnasında vajina duvarlarından kayganlaştırıcı sıvılar oluşturur. Böylece penisin vajene girişi kolaylaşır. 

]]>
Hamilelikte Karın Büyümesi https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/hamilelikte-karin-buyumesi.html Thu, 22 Nov 2018 15:22:54 +0000 Hamilelikte Karının Büyümesi; Hamilelik sırasında karın ne zaman büyür, karın hangi vakit şişer, göbek ne zaman büyür, karın dışarıdan hangi vakitte belli olur, hangi ayda karın belirgin olur, hangi haftada dışarıdan ha Hamilelikte Karının Büyümesi; Hamilelik sırasında karın ne zaman büyür, karın hangi vakit şişer, göbek ne zaman büyür, karın dışarıdan hangi vakitte belli olur, hangi ayda karın belirgin olur, hangi haftada dışarıdan hamile olduğum anlaşılır, göbeğim hangi haftada büyümeye başlar, karnım ne zaman meydana gelir, karnım haftasın göre küçük mü, büyük mü şeklindeki sorular anne adaylarının doktorlarına ve çevresinde bulunanlara en fazla sordukları sorular arasında yer alır.

Anne adaylarının karın büyüklüğü ile bu kadar fazla ilgilenmesinin başlıca nedeni büyüklüğün bebeğin büyüklüğü ve gelişmesi ile ilgili olduğunu sanmalarıdır. Gerçekte ise karın büyüklüğü ile bebeğin gelişmesi çoğu zaman birbiri ile aynı olmaz. Karnı büyük gibi gözüken bir annenin bebeği daha az kiloda bulunabilirken, karnı daha küçük olan bir annenin bebeği daha kilolu oluşabilir. Hamilelerde karın büyümesi belli olan hafta, bir hamilenin karnına bakarak gebe olduğunun farkına varılması yaklaşık olarak 5. ay (20. hafta) civarında mümkün olur. 

Fakat anne adayının karnı çıplakken 4. ayın ardından (16-17 hafta civarında) anlaşılabilir. Bu durum annenin uzun boylu, kısa boylu, şişman, zayıf, göbeğinde yağ bulunması gibi durumlardan etkilenebilir. Örneğin kısa boylu ve zayıf olan bir annenin karnı daha hızlı bir şeklide belli olur. Fakat kilolu olan göbeği yağlı olan bir annenin hamile olduğunun farkına varılması daha sonraki ayları bulabilir. Karnın belirgin olması ve karın şişliğinin büyük olması anne adaylarının zannettiği kadar önemli bir mevzu değildir. Hamilelerin birbirlerinin karınlarının büyüklüklerini karşılaştırması doğru olan bir davranış değildir, aradaki farklar bir sorun olduğunu göstermez, her kadının vücut yapısına göre büyüklük farklılaşabilir.
Hamilelikte Karın Büyümesi
Karnın büyüklüğüne bakarak  bebeğin kilosunu anlamak, her zaman karnın büyüklüğüne bakılarak bebeğin kilosunu tahmin etmenin mümkünatı bulunmamaktadır. Bu yöntem oldukça yanıltıcı olabilir. Eski senelerde rahmin en üst noktasının yüksekliği mezura ile ölçülerek bebeğin kilosu tahmin edilmeye çalışışırdı. Fakat günümüzde ultrasonografinin yaygınlaşması ile bu yol pek fazla kullanılmamaktadır. Karnı çok büyük olan bir anne adayı bebeğin iriliği mevzusunda şüphe oluşturur ve ultrason ile tahmini bir şekilde kilo ölçülerek gerekirse doğumun sezaryen ile yapılmasına karar verilir. Fakat karnı iri gözüken bir anne adayının her vakit bebeği iri olmaz, bebeğin kilosu düşük de oluşabilir. Özellikle kilosu ve karnında yağ tabakası bulunan annelerin bebekleri küçük olduğu halde dışarıdan iri gibi gözükebilir.

Annenin karnının geç belli olması bir problem oluştururmu sorusunun cevabı, hayır, herhangi bir sorun oluşturmaz. Bazı anne adaylarında karın daha erken belli olurken bazılarında ise daha geç belli olabilir. Aynı boyda ve aynı kiloda olan hatta ultrasonda bebek ölçümleri aynı olan annelerin bile karınları arasında oldukça ciddi değişiklikler gözükebilir. Bu değişiklik annenin rahminin pozisyonu ve bebeğin duruşundan oluşabilir.

Karın şişliğinin ve göbeğin biçimine bakılarak bebeğin kız yada erkek cinsiyeti anlaşılması mümkünmüdür. Halk arasında karnın biçimine, yuvarlak yada sivri olmasına bakarak bebeğin cinsiyetini tahmin etme alışkanlığı yaygındır fakat hiçbir doğruluğu bulunmamaktadır. Bu biçimde tahminlerin tutması tamamen tesadüf bir durumdur. Çünkü yalnızca kız yada erkek iki cinsiyet olabileceği için yarı yarıya her tahmin tutabilir. 

Göbek deliğinin dışarıya doğru çıkması yada düzleşmesi normal bir durum mudur. Hamilelikte rahmin büyümesine bağlı olarak karın içerisinde bulunan basınç yükselişinden dolayı göbek deliği dışarıya doğru çıkabilir, düzleşebilir, göbek belirsiz bir duruma gelebilir. Bu durum normaldir. Fakat fazla büyük, aşırı bir şişlik bulunuyorsa göbek fıtığı oluşabilir, bu durumda mutlaka doktora gitmelisiniz. Doğumdan sonra göbek deliği eski normal haline gelecek]]> Rahim Ağzı Siğil https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/rahim-agzi-sigil.html Fri, 23 Nov 2018 13:14:42 +0000 Rahim Ağzı Siğil, özellikle HPV adı verilen Human Papiloma bakterisi nedeniyle meydana gelir. Bu bakteri türü ise üreme organı ve cilt üzerinde siğile sebep olmaktadır. Human Papiloma bakterisinin 100é yakın alt çe Rahim Ağzı Siğil, özellikle HPV adı verilen Human Papiloma bakterisi nedeniyle meydana gelir. Bu bakteri türü ise üreme organı ve cilt üzerinde siğile sebep olmaktadır. Human Papiloma bakterisinin 100é yakın alt çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan tür 11 ve 6 en çok siğil üreten türlerdir. Bu bakteriler belli bir zaman zararsız kalarak, etkinleşirler ve rahim ağzında, genital bölgede ve vajinada siğillere sebep olurlar. Şayet tedavisi yapılmayarak geç kalınırsa, rahim ağzı kanseri hastalığına sebep olabilmektedir. Cinsel yaşamı aktif olanlarda cinsel ilişki ile bulaşan bakteriden korunmak için prezervatif geçici bir korunma aracı gibi görünse de yetersizde kalabilmektedir. Bu bakterilerle birlikte yaşamak kişilerde genellikle psikolojik sorunlara dahi sebep olabilmektedir. Bu yüzden rahim ağzı siğilleri ihmal edilmeyerek tedavi altına alınmalıdır.

Özellikle rahim ağzı siğillerinde 1 ila 6 ay kadar bir sürede kişilerde bazı belirtiler meydana gelebilir. Fakat rahim ağzı kısmındaki siğillerde çoğunlukla aşırı belirtilere rastlanmaya bilir. Ancak bazı kişilerde rahim ağzında kaşıntı, yanma ve ağrı şeklinde belirtilere rastlanabilmektedir. Siğiller tedavi edilmeyerek büyüdüklerinde ise yayılmadan dolayı belirtiler daha da artabilir. Bazı durumlarda ise siğiller hiç bir tedavi şekline gerek duyulmadan kendiliğinden yok olabilirken bazı kişilerde ise tedavi altına alınmadığından dolayı rahim ağzı kanseri hastalığına kadar ilerleyebilir.

Özellikle genital bölge siğillerinde cerrahi işlem uygulanarak siğilin çıkarılması yani kriyoterapi  ile dondurma yöntemi, koter tedavisi, ilaç tadavisi, lazer tedavisinin yanı sıra antiviral merhemlerin kulanımı da siğiller için bir tedavi yöntemidir. Bu durum rahim ağzı siğillerindeyse çoğunlukla LEEP yöntemi ve kriyoterapi tedavisi önerilir. LEEP yönteminde ise elektrik akımı verilerek siğiller tutundukları yerden çıkarılırlar. Bu yöntem çok basit bir şekilde yapıldığından dolayı kanama riski taşımadığından ve muayene sırasında uygulanabildiğinden, lokal anestezi ile kolayca yapılır. Aynı zamanda hastalarda çoğunlukla komplikasyon risk oranı da oldukça azdır. Ayrıca kriyoterapi uygulamasında ise siğiller üzerinde likit nitrojen uygulanarak lezyon ve lezyon çevresi dondurma işlemi uygulanır. Oldukça sık kullanılan bu uygulama da özellikle ağrı yaşanmadığından dolayı anestezik uygulanmasına lüzum kalmaz ve bu yüzden de gebelik döneminde uygulanmasında hiç bir sakınca yoktur. 

Rahim Ağzı Siğil

Rahim Ağzı Siğil Nasıl Bulaşır

Genellikle HPV virüsü taşıyıcılarıyla cinsel ilişkide bulunulması durumunda siğillerin bulaşarak yayılması neden olur. Erekten gelen meni içerisinde bakteri tespit edilmiş ise cinsel ilişki sonrasında bulaşacağı bilinmektedir. Genellikle herkeste bazı zamanlarda enfeksiyon bulguları kendini göstermez. Fakat rahim ağzı siğilleri var olan kişilerin eşlerinde yüzde yetmiş civarında bakteri taşıdığı bir gerçektir. Vücuda yerleşen bakterinin bazı durumlarda uzun yıllar boyunca sessiz kalarak kendini belli etmediğine de rastlanabilmektedir. Genellikle cinsel yaşamı etken olan kişiler daha fazla risk taşımaktadırlar. Ayrıca hamilelik esnasında rahim ağzı siğiller çok hızlı bir şekilde ilerlediğinden dolayı kesinlikle sıkı bir incelemeden geçirilerek gerek duyulursa uygun tedavi şekilleri uygulanmalıdır. Dikkat edilecek bir husus da doğum esnasında siğillerin bebeğe bulaşma riskinin yüksek olmasıdır

]]>
Kadın https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/kadin.html Sat, 24 Nov 2018 12:54:40 +0000 Kadın, Allah Kur'an-ı Kerim'de bir çok yerde her şeyi çift yarattığını bildirmektedir. Yani Allah'tan başka her şey çift yaratılmıştır. Bu da bir bakıma Allah'tan başka her şey eksiktir anlamına gelir. Dünyadaki yar Kadın, Allah Kur'an-ı Kerim'de bir çok yerde her şeyi çift yarattığını bildirmektedir. Yani Allah'tan başka her şey çift yaratılmıştır. Bu da bir bakıma Allah'tan başka her şey eksiktir anlamına gelir. Dünyadaki yarım olan iki parça bütünü tamamlar. Bütün canlılarda erkek ve dişi olarak yaratılmıştır. Erkek çiçek döllemese dişi meyve veremez. Elektrik bile erkekli dişilidir. Biri olmadan diğeri işe yaramaz.Kadın ve erkek de birbirini tamamlayan iki yarım parçadır. Kadın erkeğin kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Bu da kadının ne kadar kırılgan olduğunu ifade etmektedir. Allah hem kadını hem de erkeği cennete koymuştur. Orada beraber yaşayıp, beraber hata işlemiş ve bu hatalarından dolayı yeryüzüne gönderilmişlerdir. Her ikisinin görevleri Allah'a kulluk etmek ve insan neslinin çoğalmasını sağlamaktır. İslam'da kadın ne kötü bir ruh ve şeytan, ne de cinsellik objesidir. Kadın eşinin arkadaşı, huzur kaynağı, destekçisi ve evinin hanımı olmuştur. Kadın savunmasızdır. Erkek gibi güçlü değildir, yenilir. Ama her şeyi de yüreğinin gücüyle kazanır. Hayatın içinde olan her şey kadınlar olduğunda anlam kazanmaktadır. Yemek yemek, su içmek bile. 

Kadın
Kadın, aile ve toplum arasında bir köprü görevini görür. Kadının toplumda yaptığı görevler sebebiyle sosyal hayatın işleyişine katkısı büyüktür. Kadına anne olmak bahşedilmiştir. Ve bu sebeple cennetle müjdelenmişlerdir. Bu nedenle kadınlara gereken değerin verilmesi toplumumuz için oldukça önemlidir. Ülkemizde ne yazık ki eğitim düzeyinin düşük olduğu  yerlerde kadına şiddet uygulanmaktadır. Bu insan hakları ihlalidir. Bu nedenle toplumun bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Günümüzde hala kadın cinayetleri işlenmektedir. Buna en kısa zamanda bir önlem alınması gerekmektedir. Bunun için yasalarla caydırıcı tedbirler alınmalıdır. Her yıl 8 mart tarihinde dünya kadınlar günü kutlanmaktadır.
]]>
Vulva https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/vulva.html Sun, 25 Nov 2018 03:03:04 +0000 Vulva, Kadın dış üreme organlarındandır. Büyük ve küçük dudaklar, klitoris ve vajina girişini içine alan kısma verilen isimdir. Vulvaya ait bölümlerin kanserleşmesi görülebilir. Kadınlarda görülen kanserlerin yüzde Vulva, Kadın dış üreme organlarındandır. Büyük ve küçük dudaklar, klitoris ve vajina girişini içine alan kısma verilen isimdir. Vulvaya ait bölümlerin kanserleşmesi görülebilir. Kadınlarda görülen kanserlerin yüzde 4'ü vulva kanseridir. Genellikle kadınların menopoza girmesiyle ilerleyen yıllarda ortaya çıkmaktadır. Vulva kanserine cinsel yolla geçen hastalıklar sebep olmaktadır. Vulva kanserleri öncelikle büyüyerek çevredeki doku ve organlara zarar verir. Bu kanser önce vulvada ülser ya da tümör olarak ortaya çıkar. Zaman geçtikçe vulva bölgesindeki organlara, idrar yollarına, anüse ve vajinaya kadar ilerler. En son aşama olarak lenf damarlarına ulaşıp vücuda yayılır. 

Vulva
Vulva kanserinin belirtileri şunlardır:

Şiddetli kaşıntıdır. Uygulanan tedavilere cevap vermez. Kaşıntılarda ilk akla mantar enfeksiyonu gelir ve bu nedenle bu yönde tedavi uygulanır. Bu yüzden hem zaman kaybı olur hem de hastanın tedavi süreci gecikir. 
Kaşıntıyla birlikte vulva cildinde sertleşme, kabarıklık ve renk değişikliği başlar. 
Vulva kanseri olup olunmadığı şüpheli bölgeden alınan parçanın incelenmesiyle konur. Biyopsi sonrası kanser teşhisi konulduğu zaman, yapılan ameliyatla vulvanın çıkartılması ilk tedavi şeklidir. Bu hastalığın durumuna göre lenf bezlerinin çıkartılmasıyla da sonuçlanabilir. 
]]> Rektosel https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/rektosel.html Sun, 25 Nov 2018 22:50:29 +0000 Rektosel, kalın bağırsağın makata yakın olan bölümü ve vajina arasındaki yağ dokusunun doğum sırasında bozulması ya da parçalanması nedeni ile oluşan fıtıktır. Doğum sırasında özellikle bebeğin aşırı kilolu o Rektosel, kalın bağırsağın makata yakın olan bölümü ve vajina arasındaki yağ dokusunun doğum sırasında bozulması ya da parçalanması nedeni ile oluşan fıtıktır. Doğum sırasında özellikle bebeğin aşırı kilolu olması, bebeğin poposun önce gelmesi ve birden fazla bebek olduğunda annede hasar meydana gelir.. Bütün hamileler  kısmen rektosele maruz kalsalar bile bu durum kadının doğurma özelliği geçinceye kadar ya da menopozdan bir kaç yıl sonrasına kadar belli olmayabilir. Rektosel, sadece doğum sonrası meydana gelmez. Bağırsak alışkanlıklarına bağlı olarak da meydana gelebilir. Uzun süren kabızlık şikayeti de buna sebep olabilir. 

Rektosel
Rektoselin belirtileri şunlardır:
 • Vajinal basınç duygusu
 • Dolgunluk ve istem dışı boşalma
Hastalıkta uzun süre devam etmesi durumunda lavman kullanılabilir. Tedavi olarak; hastaya fazla sıvı gıdalar verilmeli ve doğru bir diyet listesi önerilmelidir. Kimi zaman ameliyat gerekli görülebilir. 
]]>
Enterosel https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/enterosel.html Mon, 26 Nov 2018 18:45:24 +0000 Enterosel; rahim bölgesinde olan bir tür fıtığa verilen isimdir. Vajina nın en derin noktası olan arka forniksin sarkması ile oluşmaktadır. Sarkmanın sonucunda ince bağırsak alt rahim boşluğuna inerek vajinada şişliğe Enterosel; rahim bölgesinde olan bir tür fıtığa verilen isimdir. Vajina nın en derin noktası olan arka forniksin sarkması ile oluşmaktadır. Sarkmanın sonucunda ince bağırsak alt rahim boşluğuna inerek vajinada şişliğe sebep olmaktadır. Bu sarkma genellikle rahmi alınmış kişilerde daha sık görülmektedir. Sık ve çok doğum yapmak yaşlılık gibi etmenler mesane, rahim ve ince bağırsakları tutan kasların zamanla güç kaybına neden olmaktadır. Bu sebeple zaman içerisinde organlar da sarkma gözlemlenmektedir. 

Enterosel
Enterosel; başlangıç ve orta düzeyde ise kasları güçlendirecek hareketler çözüm için yeterli olacaktır. İleri vakalarda cerrahi müdahale gerekmektedir. Enterosel gibi leğen kemiği bölgesinde oluşan fıtıkların çoğunluğu şu sebeplerden dolayı olmaktadır. Hamilelik ve doğum, yaş, cerrahi operasyonlar ve karın içi basıncının  arttığı durumlardır. Genellikle belirti vermeyen bu rahatsızlık ciddi boyutlara geldiği zaman belirti göstermeye başlamaktadır. Bu belirtiler ;
 • Yatar pozisyonda iken leğen kemiği bölgesinde  çekilme hissi.
 • Yine bu bölge de ağrı ve şişlik.
 • Uzanınca azalan bel ve sırt ağrıları.
 • Vajina dan çıkan yumuşak doku.
 • Cinsel ilişkide acı hissi.
Bazı durumlarda azalma gösteren kas gücü sadece vajina yı etkilememektedir. İnce bağırsakta dahil olmak üzere farklı organlarda bu durumdan etkilenebilmektedir. 
]]>
Hamile Kadın https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/hamile-kadin.html Tue, 27 Nov 2018 01:27:39 +0000 Hamile kadın, hamilelik bir kadının yaşayabileceği en özel dönemlerden biridir. Bu dönemde kadın hem fiziksel hem de psikolojik olarak birçok değişiklik yaşar. Yaşanan değişikliklerin birçoğu fetüs ve fetal doku Hamile kadın, hamilelik bir kadının yaşayabileceği en özel dönemlerden biridir. Bu dönemde kadın hem fiziksel hem de psikolojik olarak birçok değişiklik yaşar. Yaşanan değişikliklerin birçoğu fetüs ve fetal dokularda gerçekleşir. 9 ay boyunca kadın dönem dönem farklı değişimler yaşar. Bu değişimler, cilt, beden, saç, tırnak, sinir sistemi gibi vücudun bütün dokularında gerçekleşir.

Hamile Kadında Rahim

Hamile olmayan erişkin bir kadının rahim ağırlığı yaklaşım 70 gram, kavite hacmi ise 10 ml'den daha azdır. Hamilelik döneminde ise rahim duvarlarında incelme yaşanarak fetüs, plasenta ve amniyon sıvıyı kaplayacak şekilde genişler. Rahim yaklaşık 5 litreye ulaşabilecek bir hacimde olur. Bazı durumlarda bu hacim 20 litreye kadar ulaşabilir. Uterus kapasitesi ise 500-1000 kat artabilir. Uterus ağırlığı ise 1 kiloya ulaşabilir. Uterus büyümesi kas ve hücrelerde yaşanan gerilmeye bağlı olarak gerçekleşir. Bölgede bulunan kas hücre sayısı çok sayıda artar. Hamile kadında uterus büyümesi hamileliğin ilk üç ayında, progesteron hormonunda yaşanan artışa bağlı olarak ortaya çıkar. Devam eden aylarda ise gebelik ürünlerine bağlı olarak büyümeye devam eder.

Hamile Kadında Servikal Değişimler

Vaskülaritenin artması, ödem, servikal guddelerin hipertrofi ve hiperplazisi ile alakalı olarak gerçekleşir. Servikal mukusta proliferasyon meydana gelir ve bu durum ile alakalı olarak hamileliğin son dönemlerinde serviks cismin neredeyse yarısı oluşur. Bölgede mukoza bal peteği şekline gelir ve tamamen mukus ile dolu olur. Doğum başladığı an mukus tıkacı doğal olarak atılır. Bu durum halk arasında nişan olarak tabir edilir.

Hamile Kadın

Hamile Kadında Over Fonksiyonlar

Hamilelik döneminde ovülasyon ve yeni follikül gelişimi gerçekleşmez. Hamile kadında yalnızca bir gebelik corpus luteum'u olur. Rahimde artan vaskülarite ve hipemiye bağlı olarak sekresyonlar artar ve vajina mukozası mor bir renk alır. Vajinada doğumda yaşanacak kasılmalara karşı koruyacak bazı farklılıklar oluşur. Mukozada kalınlaşma, bağ dokusunda gevşeme gibi değişimler yaşanır.

Hamile Kadında Karın Duvarı Ve Cilt

Hamileliğin son aylarında çoğu gebede karın duvarı, göğüs cildi ve kalçada kızarıklık, hafif çürüme gibi bir durum oluşabilir. Cilt damarlarında kırmızı kabarıklar oluşabilir. Bu durum klinik bir önem teşkil etmez ve gebelikten sonra kendiliğinden ortadan kaybolabilir. Göğüslerde hassasiyet yaşanır. Daha sonra göğüsler büyümeye başlar, meme uçları koyu bir renk alır ve eskisinden daha büyük olur.

Hamile Kadında Metabolik Değişimler

Hamilelikte anne adayının ve anne bedenindeki bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hamile kadının bedeninde ciddi anlamda metabolik değişimler yaşanabilir.

Hamile Kadında Kilo artışı

Hamile kadında yaşanan kilo artışının en önemli nedeni uterus ve içeriğidir. Vücutta hücresel olarak su, yağ ve protein depolanmaya başlar. Sağlıklı bir hamile kadında 9 aylı süreçte ortalama kilo artışı 9-12 kilo olarak kabul edilir. İlk üç aylık dönemde 1 kg, daha sonraki dönemlerde ise 5'er kilo alınması normal kabul edilir.

]]>
Kanama https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/kanama.html Tue, 27 Nov 2018 07:47:31 +0000 Kanama, nasıl ve ne biçimde olduğuna bakılmaksızın kanın damar dışına çıkmasına veriler addır. Tıp dilinde ise adı hemorojidir. Kanama, damar yapı bütünlüğünün bozulması üzerine darbe veya aşınması sonucu kanın dam Kanama, nasıl ve ne biçimde olduğuna bakılmaksızın kanın damar dışına çıkmasına veriler addır. Tıp dilinde ise adı hemorojidir. Kanama, damar yapı bütünlüğünün bozulması üzerine darbe veya aşınması sonucu kanın damar dışına çıkması olayıdır. Kan damar dışını bu sebeplere bağlı olarak kontrol dışında  damar dışına çıktığından vücuttan değil de vücudun içine bir boşluğa boşalıyor ise bu kanma olayına iç kanama dedir. Akciğer ve burundan kan gelmesi hiç bir şekilde iç kanama sayılmaz çünkü iç kanamalar dışarıdan bakılarak gözle görülemez. Ama burundan akan kanı ve öksürmeyle ak ciğerlerimizden gelen kanı gördüğümüz için bu iki kanama iç kanama sayılmaz. Kanama eğer kanın damardan çıkması sonucu vücudun dışına boşalıyor ise bu olaya da dış kanama denir. Ama bu terim genellikle çok kullanılmaz. Sadece vücut dışında çok büyük kanamalar olduğunda dış kanama olarak adlandırılır.

Kanamalar çeşitli sebeplerden ötürü meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra her yaradan çok az bir miktarda olsa kan gelmektedir. Kırık, burkulma ve çıkıklarda da kanama görülmesi muhtemeldir. Yüksek yerlere çıkma yani basıncın aşırı olduğu yerlerde kanamalar meydana gelir bunun sebebi damarların aşırı basınca dayanmayıp patlamasıdır. Bazı yüksek yerlerden düşmek kesici bir aletle vücudumuzun her hangi bir yerinin kesilmesi yada delici bir aletin vücudumuza batması kanamalara sebep olabilir. Bazı hastalıklarda kanamaya sebep olabilir. Bunun yanı sıra kanamaların bazı çeşitleri bulunmaktadır

Kanama
Kanama Çeşitleri

1. Arteriyer Kanamalar
Vücutta dolaşan pis kanın akciğerlerden geçip temizlendikten sonra tekrar kalbe geri döndüğünde kalbin kanı pompalaması sırasında kalpte olan rahatsızlıktan dolayı kalbin kanı belirli aralıklarla fışkırtmasıdır. Bu olayda fışkıran kan, daha açık renklidir.

2. Venöz Kanama
Venöz kanama iç kanama veya dış kanıma olmasına bakılmaksızın kanın hiç durmadan sürekli ve yavaş akıntı  şeklinde damardan çıkmasıdır. Akan kan arteriyer kanamaya göre daha koyu renkte olduğu görülmektedir.

3. Kapiller Kanamalar
Bu kanama basit bir kanama şeklidir. Kan sızıntı şeklinde damardan akar ama 7 ile 8 saniye arası pıhtılaşma görülür.

4. Parankimatöz Kanamlar
Parankimatöz kanama şekli vücudumuzda bulunan organlardan kan çıkması olayıdır. parankimatöz kanama şeklini tespit etmek mümkün değildir çünkü aynı anda kanamakta olan organın her yerinden çıkabilir. 

Bazı özel kanama çeşitleri de bulunmaktadır, bunlar;

1. Hemeptizi
Akciğerde bir sebebe bağlı oluşan kanama sonucu bu kanun öksürme ve ya hapşırma yoluyla köpüklü olarak vücut dışına çıkmasıdır.
2.Hematemez
Mide de yemek borusunda veya yutakta meydana gelen kanamanın kusma ile çıkarılmasıdır.
3. Rektoroji
Rektumdan taze yeni kan gelme olayına rektoraji denir.
4. Epistaksis
Her hangi darbe veya basınca bağlı olarak burunda olan kanama şeklidir.
5. Hematokezya
Anüs veya başka bir olaya bağlı olarak dışkıdan kan gelmesi olayıdır.
]]>
Kadın İç Üreme Organları https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/kadin-ic-ureme-organlari.html Tue, 27 Nov 2018 23:20:23 +0000 Kadın iç üreme organları, son derece önemli ve oldukça hijyenik tutulması gereken organlardan biridir. Oldukça önemli hastalıkların görüldüğü bu gibi organlar bakterilerden ve diğer enfeksiyonel hastalıklardan çok hızlı e Kadın iç üreme organları, son derece önemli ve oldukça hijyenik tutulması gereken organlardan biridir. Oldukça önemli hastalıkların görüldüğü bu gibi organlar bakterilerden ve diğer enfeksiyonel hastalıklardan çok hızlı etkilenen bölgelerdir. Bu gibi bölgeler son derece önemli ve bir kadının anne olabilmesi için görev yapan organlardır. Bu organlardan herhangi birinin geçici ya da kalıcı olarak hasar görmesi durumunda kişinin gebe kalması son derece zor hale gelmektedir. Kadın üç üreme organları arasından herhangi birinin görevini yapmaması durumundan dolayı birçok insan hamile kalamamaktadır. Bu nedenle birazdan bahsedeceğimiz organlar son derece önemlidir. Normalde kadın iç üreme organları tam olarak dört farklı organdan oluşmaktadır. Tüm bu organlar kadınlarda birbiri ile bağlantılı olarak üremenin gerçekleştirmesini sağlarlar. Birbirleri ile bağlantı kurarak gebeliği sağlayan tüm bu organların çok farklı görevleri bulunmaktadır. Kadın iç üreme organlarının yanı sıra bu organlara komşu olan ve küçükte olsa üremede etkili olan organlar bulunmaktadır. Bu organlara tıbbi olarak yardımcı organlar ya da komşu organlar denilir. Şimdi kadın iç üreme organlarını tek tek inceleyelim.

Vajina
Vajina kadınlarda bulunan iç üreme organları arasında en önemli olan organlardan biridir. Aslında vajina kişinin vajina girişinden başlayarak rahim ağzına kadar uzanan bir boru şeklinde organdır. Bu üreme organı yetişkin bir kadında 10-15 cm arasında değişiklikler göstermektedir. Tam olarak görüntüsü bir boruyu andıran vajina kadınlarda cinsel ilişki sırasında kullanılır. Bu durumun yanı sıra doğum vajinada gerçekleşir. Vajinanın son derece esnek bir yapısı bulunmaktadır. Doğum sonrasında bu esneklik azda olsa bozularak kişinin vajinasında genişleme durumları görülür. Vajinanın bir diğer önemli özelliklerinden biri ise kişilerde bulunan vajinaların üzerinde salgı bezleri bulunur. Bu bezlerden doğum sırasında salgılanan sıvı sayesinde vajina çok daha kaygan bir hal alır ve doğum çok daha kolay bir şekilde gerçekleşir. 

Kadın İç Üreme Organları
Fallop tüpü (kanal)
Sağda ve solda olmak üzere birbiri ile bağlantılı olarak çalışan bu tüpler aslında birer kanaldır. Rahmin sağ tarafında ve sol tarafında olmak üzere iki adet bulunmaktadır. Birçok zaman maketlerde ya da resimlerde bu tüpü görmüşlüğünüz vardır. Fallop tüpünün dış uçları saçaklı bir yapıya sahiptir. Aslında fallop tüpü bir kanal yani yol görevi yapmaktadır. Çünkü yumurtalıktan atılan yumurta hücrelerinin kolay ve güvenli bir şekilde rahme ulaşmasını sağlar. Bu tüpte döllenme durumu meydana gelebilmektedir. Bu işlem 24 saat içerisinde meydana gelmektedir. Fallop tüplerinden herhangi birinin zarar görmesi ile kişinin hamile kalma ihtimali daha da düşer. Bu nedenle kadın iç üreme organları arasında önemli rol oynar.

Rahim iç tabakası
Rahim kadınlarda meydana gelen hamilelik sürecinde bebeğin anne karnında geliştiği kısımdır. Rahim iç tabakası son derece kaygan ve özel sıvılar ile enjekte edilen bir yapıya sahiptir. Döllenen yumurtalar rahme gelir ve gelişmeye başlar. Rahim içerisi oldukça verimlidir. 

Over(yumurtalık)
İşte bu organ bir kadının hamile kalması için en önemli organdır. Çünkü bu organ içerisinde yumurtaları bulundurur ve yumurta yapımını sağlar. Eğer bu organ olmaz ise yumurtalar da olmayacağı için döllenme meydana gelmez ve hamilelik imkansız bir hale gelir. Erkeklerde bir nevi testis ile bağlantı yapılabilen bu organ kadınlarda çok büyük önem taşımaktadır. 
]]>
Rahim Ağzı Yarası İçin Şifalı Bitkiler https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/rahim-agzi-yarasi-icin-sifali-bitkiler.html Wed, 28 Nov 2018 14:17:04 +0000 Rahim Ağzı Yarası İçin Şifalı Bitkiler, tıp dilinde servisit adı ile anılan rahim ağzı yarası, rahim ağzında gelişen enfeksiyona sebep olabilir. Yaklaşık olarak her yaştan bayanı etkisi altına alan bir hastal Rahim Ağzı Yarası İçin Şifalı Bitkiler, tıp dilinde servisit adı ile anılan rahim ağzı yarası, rahim ağzında gelişen enfeksiyona sebep olabilir. Yaklaşık olarak her yaştan bayanı etkisi altına alan bir hastalıktır. Belirtilerini kasık ağrısı ve vajinal akıntı ile gösterebilen servisit, kişilerde farklı bir rahatsızlık veya bir başına etkisini gösterebiliyor. Spesfik şikayetler olmadığından dolayı ve pek çok rahatsızlıkla aynı biçimde belirti verdiği için rahim ağzı yarası kişilerce fark edilemez. Bu rahatsızlık özellikle rutin jinekolojik uygulanan muayene esnasında veya farklı bir rahatsızlık için yapılan muayene sonucunda belirlenmesi oldukça mümkündür. Bazı durumlarda gelişen bir enfeksiyona eşlik ederek ortaya çıkabilmesinin yanı sıra iritasyon ve travmaya bağlı gelişerek de meydana gelebilmektedir.

Rahim Ağzı Yarasının, meydana gelmesi ile kendini gösteren ilk belirtiler arasında vajinal akıntının yaşanmasıdır. Ardından aşırı vajinal kanama, vajina kaşıntısı, cinsel ilişki esnasında meydana gelen aşırı idrar yaparken yanma ve bel ağrısı şeklinde de belirtilere rastlanabilir. Ayrıca rahatsızlık ilerledikçe kötü kokulu vajinal akıntı da meydana gelebilir. Bu yüzde rahim ağzı yaralarının vakit kaybetmeden kısa sürede tedavi altına alınması oldukça önemlidir. Teşhis konulduktan sonra genel olarak koter yardımıyla yaranın yakılması, lazer kullanılarak yaranın yok edilmesi ve kriyoterapi yöntemi ile yaranın dondurulması gibi tıbbi uygulamalar yapılır. Tıbbi yöntemlerin yanı sıra rahim ağzı yaralarını iyileştirmek adına şifalı bitkilerden de faydalanıla bilinir. Hastalığın ilk evrelerinde şifalı bitkilerden olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Rahim Ağzı Yarası İçin Şifalı Bitkiler

Rahim Ağzı Yarası İçin Şifalı Bitkiler

Özellikle cinsel hayatı aktif etken her yaşta bayanın karşılaşabileceği rahim ağzı yarası problemi bazı durumlarda her hangi bir belirti göstermeden ilerleyebilmektedir. Bazen jinekolojik rutin muayenede teşhis edilebilen bu yara dokusu rahatsızlığının tıbbi tedavi şekillerinin yanın sıra günümüzde şifalı bitkilerle de çare bulunabiliyor. Bu şifalı bitkiler arasında;

Kekik Yağı: uygulamasın da tampon şekline getirilmiş pamuğun üzerine birkaç damla kadar kekik yağı damlatıldıktan sonra pamuk rahmin içine yerleştirilir. Belirli aralıklar ve sürede bu yöntem uygulandığında rahim ağzı yaralarını tedavi edici etkiler sağlar.

Kudret Narı: Bitkisinin öncelikle meyveleri zamanında toplandıktan sonra güneşli bir ortamda bekletilir. Ardından güneşte bırakılan kudret narı meyvesi zeytinyağı ile birlikte merhem kıvamına gelene kadar ezildikten sonra rahme sürülür. Bu işlemin uygulanmasından sonra rahmim iyice yıkanarak temizlenir.

]]>
Hamilelikte İdrar Kaçırma https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/hamilelikte-idrar-kacirma.html Wed, 28 Nov 2018 21:26:25 +0000 Hamilelikte idrar kaçırma, hamilelik döneminde en sık yaşanılan ürolojik problem, idrar kaçırmadır. Normal olarak kabul edilse de anne adayına zor anlar yaşatabilir. Bazı anne adaylarında ara ara görülürken bazı Hamilelikte idrar kaçırma, hamilelik döneminde en sık yaşanılan ürolojik problem, idrar kaçırmadır. Normal olarak kabul edilse de anne adayına zor anlar yaşatabilir. Bazı anne adaylarında ara ara görülürken bazı anne adaylarında çok ciddi boyutlarda yaşanabilir. İdrar kaçırma hamileliğin 3. ayı ile birlikte başlayarak 4. ayın sonuna doğru artarak devam eder. Gebeliğin son aylarına yaklaşıldığında sorun daha ciddi boyutlara ulaşabilir. Tüm hamilelerin ortalama %50'sinde idrar kaçırma sorunu yaşanabilir. Doğum gerçekleştikten sonra genellikle sorun kendiliğinden ortadan kalksa da bazı durumlarda doğumdan sonra da bir süre devam edebilir.

Hamilelikte İdrar Kaçırma Nedenleri

 • Hamilelik ile beraber büyümeye başlayan rahim mesaneye baskı yaptığı için idrar kaçırma yaşanabilir.
 • Mesane ve mesane boyunda bulunan sfinkterin anotomik olarak yer değiştirdiği için de idrar kaçırma yaşanabilir.
 • Hamilelik döneminde artan progesteron hormonu mesane kaslarında gevşemeye yol açar ve beraberinde idrar kaçırma yaşanabilir.

Hamilelik döneminde gerçekleşen idrar kaçırma ''stres inkontinans'' tip idrar kaçırmadır. Öksürük, hapşırma, egzersiz ya da ani hareketler ile mesaneye uygulanan baskı nedeniyle yaşanan idrar kaçırma tipidir. Hamilelikte çok sık olmasa da urge inkontinans tipi idrar kaçırma da yaşanabilir. Bu tip aniden sıkışma ve tuvalete yetişeme şeklinde kendini gösterir. Bu tipte anne adayı tuvalete yetişme ihtiyacı hisseder ancak yetişemeden idrar kaçırabilir.

Hamilelikte İdrar Kaçırma

Hamilelikte İdrar Kaçırma Tedavisi

Hamilelik döneminde yaşanan idrar kaçırma problemini kontrol altına almak için en etkili yöntem kegel egzersizlerdir. Kegel egzersizler ev ortamında her gebenin yapabileceği egzersiz türüdür. İdrar torbası etrafındaki kasların güçlenmesini sağlayan egzersiz kontrolsüz gerçekleşen idrar kaçırmayı önleyebilir. Kegel egzersizleri bir ya da iki yapıp fayda beklemek yersiz ve yanlıştır. Fayda sağlamak için egzersizlerin düzenli yapılması gerekir. Egzersiizler 1 ay düzenli yapıldığında ancak faydası görülebilir. Şayet düzenli olarak egzersiz yapılmasına rağmen bir fayda sağlanamamışsa muhtemel idrar kaçırma başka bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir doktora başvurarak alta yatan nedenin araştırılması gerekir. Doktor nedene yönelik olarak uygun tedaviyi başlatarak sorunu çözebilir. Eğer idrar kaçırma enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkmışsa antibiyotik tedavisi uygun görülebilir. Ayrıca östrojen kremler de idrar kaçırma tedavisinde kullanılabilir.

Hamilelikte İdrar Kaçırma Anne karnındaki Bebeği Etkiler mi

Hamilelik döneminde yaşanan idrar kaçırma anne karnındaki bebek için zararlı bir sorun değildir. Ancak idrar kaçırma idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkmışsa erken doğuma yol açabilir. İdrar kaçırmanın boyutu ve görülme sıklığı anne adayının yaşı ile yakından alakalı bir sorundur.

]]>
Kadın Dış Üreme Organları https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/kadin-dis-ureme-organlari.html Thu, 29 Nov 2018 08:41:21 +0000 Kadın dış üreme organları, adından da anlaşıldığı gibi kadınların üremesi için gerekli organların vücudun dış kısımlarında kalan kısımlarıdır. Kadınların üremesi için büyük öneme sahip olan bu organlar Dış du Kadın dış üreme organları, adından da anlaşıldığı gibi kadınların üremesi için gerekli organların vücudun dış kısımlarında kalan kısımlarıdır. Kadınların üremesi için büyük öneme sahip olan bu organlar Dış dudaklar yani labium majus, iç dudaklar yani labium minus, vajina girişi, kızlık zarı, klitoris olmak üzere beş farklı organdan oluşmaktadır. Bu organların her biri üreme açısından çok önemli yerler almaktadır. Öyle ki bu organların sağlıksız olması kişilerde doğumda ya da diğer ereme durumlarında kişiye çok zor durumlar yaşatabilmektedir. Kadınlara özgü olan bu altı organ son derece hassastır. Bu organlara bakılarak insanlarda cinsiyet ayrımı tıbbi olarak yapılmaktadır. Şimdi bu organları sırayla daha detaylı olarak inceleyelim. 

1) Dış dudaklar: Vajinanın en dışında bulunan yapıdır. bu yapı vajina girişinde sağda ve solda olma üzere iki tanedir. Vajinanın açık açık görülmesini engeller. Bu organ sayesinde vajina ağzı birçok enfeksiyondan korunmaktadır. Dış dudaklar kadın dış üreme organları arasında önemli bir estetik güzellik katar. Bu nedenle birçok kadın dış dudaklar üzerinde estetik operasyonlar yaparak bu dudakların daha estetik durmasını sağlarlar. Dış dudaklar diğer üreme organlarına göre biraz daha büyüktür. Bazı kişilerde bu dudaklar küçük olduğu için vajinanın girişi tam olarak kapanmaz ve bu kişilerde iltihaplanma, enfeksiyon gibi durumlar daha çok görülmektedir. 

2) İç dudaklar: Yine vajina girişinde bulunan iç dudaklar, vajinaya dış dudaklardan daha yakındır. Aslında dış dudaklar direk olarak iç dudakların üzerini kapatmaktadır. Kadınlarda yine üreme organlarının korunması görevini yapan iç dudaklar dış dudaklara göre biraz daha incedir. İç dudaklarda dış dudaklar gibi estetik ameliyatlar ile küçültülerek daha güzel bir görünüm kazandırılabilmektedir. Bu dudakların üreme sisteminde çok büyük görevleri yoktur. Bazı kişilerde iç dudakların büyük olması nedeni ile estetik sorunlar meydana gelebilmektedir. 

Kadın Dış Üreme Organları
3. Vajina Girişi: Kadınlarda üreme organları arasında çok büyük önem taşıyan bu organ vajinanın en dış kısmıdır. Üzeri iç dudaklar ve dış dudaklar ile kapatılmış olan vajina girişi kadınlarda bulunan dış üreme organları arasında en çok enfeksiyonel durumlardan etkilenen organlardır. Vajina girişi genellikle hijyen eksikliği nedeni ile ya da yanlış iç çamaşır seçimi nedeni ile oldukça yüksek bir enfeksiyon riski ile karşı karşıyadır. Bu nedenle vajina girişine dikkat edilmesi gerekmektedir. Vajina girişi aslında insanların cinsel ilişkide bulundukları yerdir. Yani bu bölge üreme sisteminde çok önemli yerler taşımaktadır. 

4. Klitoris: Klitoris, aslında erkeklerde penis başı olarak adlandırılan bölge ile aynıdır. Kadınlarda son derece daha küçük olan bu organ oldukça küçük olduğundan penis başına çok fazla benzetilmez. Hatta bazı inançlara göre kadınlarda dış üreme organları arasında yer alan klitoris sünnet edilir. Bazı kadınlarda klitorisin büyük olması nedeni ile penis başı rahat bir şekilde görülebilmektedir. Bu durumda estetik operasyonlar, bu durumları yaşayan birçok kadını kurtarabilir. Üremede farklı görevleri olan klitoris kadınlarda cinsel ilişki sırasında etkilere neden olarak kadınlarda orgazmın gerçekleşmesinde büyük etkiler yapar. Çünkü klitoris üzerinde yaklaşık 8000 sinir ucu bulunmaktadır.

5. Kızlık zarı: Aslında bu organ her kadında bulunur. Fakat genellikle daha ilk ilişkilerde kızlık zarı olarak adlandırılan yapının bütünlüğü zarar görür ve artık kişilerde bu zar görülmez. Yapılan araştırmalara rağmen ne işe yaradığı bilinmemektedir. İşte bu organ ise kadın dış üreme organları arasında sonuncu olandır. 


]]>
Rahim Ağzı Kanseri https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/rahim-agzi-kanseri.html Thu, 29 Nov 2018 22:54:29 +0000 Rahim ağzı kanseri, tabi ki ramin sadece kadınlarda bulunması nedeni ile bir kadın hastalığıdır. Rahim ağzı kanseri günümüzde birçok kadını etkisi altına alan bir hastalıktır. Bir çok zaman tehlikeli durumlara neden olan r Rahim ağzı kanseri, tabi ki ramin sadece kadınlarda bulunması nedeni ile bir kadın hastalığıdır. Rahim ağzı kanseri günümüzde birçok kadını etkisi altına alan bir hastalıktır. Bir çok zaman tehlikeli durumlara neden olan rahim ağzı kanseri çok fazla ilerlediğinde kadınlarda diğer organlara zarar vererek ilerlemesini engellemek için son çare rahmin tamamen alınmasıdır. Böyle bir durumda kişi doğurganlık özelliğini kaybettiği için kimi zaman psikolojik olarak ta çok büyük sıkıntılar çekmektedir. Bu nedenle rahim kanseri çok önemli bir hastalıktır. Tıbbi adı serviks olarak bilinen rahim ağzı kanseri birçok şekilde bulaştığı gibi aynı zamanda oldukça hızlı bir şekilde görülmektedir Bu gibi durumlar birçok zaman cinsel ilişki yönünden çok aktif olan kadınlarda görülmektedir. Cinsel ilişki yönünden çok aktif olan bayanlarda görülme durumu yüzde seksenlere çıkmış olan bu hastalıktan korunmak için tabi ki yapılacak birçok şey vardır. Bunun için tabi ki cinsel ilişki için sürekli partner değiştirmemek bu durumda yapılacak en büyük önlemdir. Bu durumun yanı sıra cinsel ilişki için gerekli olan korunma önlemlerinin alınması sizleri çok rahat bir şekilde bu gibi hastalıklardan koruyacaktır. Rahim ağzı kanserine birçok zaman bu gibi cinsel ilişkiler neden olmaktadır. Bu nedenle en çok önlem alınması gereken durum cinsel ilişki üzerinedir. Rahim kanseri yani serviks hastalığında en önemli şeylerden biri erken teşhistir. Bu sorun daha ilerlemeden tespit edildiğinde çok daha kolay ve çok daha hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Bunun için sizlerde bu gibi durumlarla aniden karşılamamak için ara ara muayenelerini olmayı ihmal etmeyin.

Rahim Ağzı Kanseri
Dünya çapında genellikle 45 yaş altı kadınlarda görülen bu durum çok nadir olarak 45 yaş üstü insanlarda görülmektedir. Bu hastalık genellikle cinsel ilişkilerden kaynaklandığı iççin küçük çocuklarda rastlanmayan bir durumdur. Fakat bazen istisnalar meydana gelebilmektedir. Rahim ağzı kanseri kadınlarda en sık görülen kanser tiplerinden ikincisidir. Rahim ağzı kanseri o kadar yaygın bir şekilde görülür ki, dünyada her iki dakikada bir kadın rahim ağzı kanseri nedeni ile hayatını kaybetmektedir. Tıbbi olarak bu gibi hastalıklar tamamen önlenemediği için sürekli olarak bu durum meydana gelmektedir. Bu nedenle kişilerde sadece erken teşhis hayat kurtarmaktadır. Yapılan tıbbi araştırmalara göre ise bu kanser türü Türkiye'de en çok görülen 8. kanser türüdür. Rahim ağzının en büyük görevi vajinadan gelen enfeksiyonların ve bakterilerin rahim içerisine girmesinin engellenmesidir. Bu nedenle birçok enfeksiyon rahim ağzında çoğalır. Sık sık cinsel ilişki yapan kadınlarda ise bu enfeksiyonlar hızlı bir şekilde artar ve kişilerde başta rahim ağzı kanseri olmak üzere çok çeşitli hatalıklar görülebilir. 

Belirtileri:
 • Rahim ağzı kanseri yavaş yavaş ilerleyen bir hastalık olduğu için bu hastalık ileri safhalara gelene kadar bazı kişilerde herhangi bir belirti göstermez. Bu nedenle bu hastalık herkeste  bir belirti gösterecek diye bir şey söylenemez. Bu nedenle kişilerin düzenli olarak muayene olmaları bu durumu çözebilir.
 • Rahim ağzı kanseri olan kişilerde genellikle adet dışı akıntılar ya da çamaşır lekelenmeleri gibi sorunlar çok yaygın bir şekilde görülmektedir. Bu nedenle sizlerde de nedeni belli olmayan akıntılar var ise zaman kaybetmeden gerekli muayenelerinizi yaptırın. 
 • İlerleyen rahim ağzı kanseri yavaş yavaş diğer dokulara da zarar verir. Özellikle yakınındaki idrar torbası başta olmak üzere kişilerde idrar tutamama ve bunlara benzer birçok durum meydana gelebilmektedir. Bu nedenle farklı hastalıklar da bu hastalığın belirtisi olabilmektedir
 • Son zamanda görülen aşırı karın ağrısı, halsizlik, idrarda kan, bacaklarda ödem gibi durumlarda ilerlemiş olan rahim kanseri belirtileri arasında yer almaktadır. Fakat belirtmek isterim ki bu belirtiler genellikle farklı]]> Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Bulaşır https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/rahim-agzi-kanseri-nasil-bulasir.html Fri, 30 Nov 2018 00:11:32 +0000 Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Bulaşır, Rahim ağzı kanserinin görülme sıklığı 1990′lı senelere kadar tüm kadın genital bölge kanserleri arasında birinci sırayı tutmaktaydı. Bu oran, son zamanlarda ikinci hatta üçüncü Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Bulaşır, Rahim ağzı kanserinin görülme sıklığı 1990′lı senelere kadar tüm kadın genital bölge kanserleri arasında birinci sırayı tutmaktaydı. Bu oran, son zamanlarda ikinci hatta üçüncü sıralara gerilemesine rağmen, yine de her yıl ortalama 450-500 bin kadında rahim ağzı kanseri tanısı konulmaktadır. Bu hastalıkta tedaviye rağmen 200-250 bin kadın bu hastalık yüzünden hayatını kaybetmektedir. Dünya üzerinde her iki dakikada bir kadının ölümüne sebep olan ve farklı ülkelerde yapılan çalışmalarda kadınlarda meme kanserinden sonra en sık rastlanan ikinci kanser türüdür.

  İlk belirtisi vajinal kanama meydana gelmesidir, fakat kimi zaman iyice ilerleyene kadar bir belirti göstermemesi de söz konusudur. Tedavisi, ilk aşamalarda ameliyat, daha sonraki aşamalarda ise kemoterapi ve radyoterapidir. Rahim ağzı kanseri cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. En sık görülen yaş aralığı 45-59'dır. Bununla birlikte 20 ile 80 yaşları arası gibi geniş yelpazeli bir yaş aralığında da  görülebilir. Türkiye’de ise bu hastalık en fazla 35-58 yaşları arasında görülür. Bu virüs genellikle ilk cinsel ilişkiyi takip eden birkaç yıl içerisinde kapılır. Kadınların büyük bir kısmı HPV virüsünü ilişkiden sonra 12 yada 24 ay içerisinde bünyeden tamamen atabilirler. Fakat bazı kadınlarda ise bu virüs vücuttan atılmaz. Daha sonra takip eden yıllarda ise rahim ağzı kanseri riski meydana gelir.Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Bulaşır

  Rahim ağzı kanseri belirtileri

  Rahim ağzı kanseri her zaman belirti vererek ortaya çıkan bir kanser türü değildir. Kesin tanı diğer kanser türlerinde de olduğu gibi biyopsi ile konulur. Fakat rahim ağzı kanseri ilerledikçe normal olmayan adet arası, menopoz sonrası,  ilişki sonrası,  kanamalar, ağrılı ilişki, artan  akıntı ya da kasık ağrısı gibi belirtiler olabilir. Hastalığın  ilerlemesine fırsat vermemek için bu belirtileri beklemeden düzenli uzman kontrolüne girmek son derece önemlidir. Papsmear testi, 21 yaşından itibaren cinsel yaşantısı aktif olan her kadının yılda bir defa muayene olması ve rahim ağzı kanseri olup olmadığını kontrol ettirmesi için yapılması gereken bir testtir. Bu test sonucu normal değil ya da şüphe uyandırıyorsa kolposkopi adı verilen bir büyüteçle rahim ağzının değerlendirilmesi ve biyopsi alınması gerekebilir. Şayet biyopsi sonucu kansere dair bir değişiklik saptanırsa LEEP adı verilen bir yöntemle bu zararlı doku alınabilir. Bunun yanında kriyoterapi ya da  lazer tedavisi yapılarak da bu zararlı bölge ortadan kaldırılabilir.

  Rahim ağzı kanserinin belirtileri olabilecek bulgular;

  Rahim ağzı kanserinin ilk evrelerinde çoğunlukla hiçbir belirti görülmez Genellikle rahatsızlık ilerledikçe belirti ve bulgular kendini göstermeye başlar. Düzenli adet kanamalarını takiben  normal olmayan akıntı, özellikle renkli ve kanlı akıntı,  serviks kanserine bir işaret olabilir. Cinsel ilişki sonrası kanama meydana gelmesi sık görülen bir belirtidir. Cinsel ilişki esnasında ağrı hissi de rahim ağzı kanseri belirtileri olabilmektedir.

  ]]>
  Rahim https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/rahim.html Fri, 30 Nov 2018 18:36:11 +0000 Rahim, memelilerde gebelik organı dölyatağı veya uterus olarak bilinmektedir. Rahimin ucunda rahim ağzı bulunur, yanlarında ise boynuz şeklini andıran Fallop tüpleri yer almaktadır. Kasılma yeteneği güçlü kaslardan oluşan Rahim, memelilerde gebelik organı dölyatağı veya uterus olarak bilinmektedir. Rahimin ucunda rahim ağzı bulunur, yanlarında ise boynuz şeklini andıran Fallop tüpleri yer almaktadır. Kasılma yeteneği güçlü kaslardan oluşan armut şeklinde bir yapıya sahiptir. Rahim içindeki boşlukta ise rahim iç tabakası mevcuttur. Rahim, gebeliğin başlama süresince bebeğin rahim içine yerleşip ve gebeliğin hemen sonunda da bebeğin doğumunu sağlayan bir kadı organıdır. Rahim, kadın organı mesaneyle rektumun arasında ve dölyolunun üstünde yer almaktadır. Rahimin (uretrus), büyük bir bölümü kastan oluşan bir organdır. Dış yüzeyinden içe doğru 3 tabakadan yapılmış bir organdır. Dışta bir zar tabaka vardır. Ortada en kalın bölümü oluşturan kas tabakası ve en içte ise kadınlardaki periyodik hormonal değişimlere yanıt veren ve gebelikte bebeğin yerleşip, geliştiği tabaka mevcuttur. 

Bir kadın organı olan rahim, ters çevrilmiş bir armuda benzemektedir. Rahim, gebe olunmayan dönemde ise mandalina büyüklüğünde sert bir yapıya sahiptir. Rahim, doğurmamış bir kadındaki yapısı 5-6 cm uzunluğunda olup, 4 cm genişliğinde ve 40-50 gr. ağırlığındadır. Rahim doğum yapmış kadınlarda ise, 6,5- 7 cm uzunluğunda olup, 5 cm genişliğinde ve 60-70 gr. ağırlığında dır. Bu santimlerden anlaşıldığı gibi rahim ilk gebelikten sonra biraz büyümektedir. Gebelik süresince bebeğin gelişimine paralel olarak büyümekte olan rahim, gebeliğin sonlarında hemen hemen bütün karın boşluğunu doldurmaktadır. Doğuma yakın dönemde ağırlığı yaklaşık olarak bir kiloya ulaşır. Doğumdan sonra da  yaklaşık olarak 10 gün sonra eski durumuna dönmektedir. Gebelikte rahim yaklaşık olarak 3 kg'lık bir bebeği içinde taşıyacak şekilde büyümektedir. Doğum eyleminin başlaması ile güçlü kaslarının kasılmasıyla ve rahim ağzının da gevşeyerek açılmasıyla bebeğin doğum olayı gerçekleşir. Rahimin bilinen tek görevi doğmamış bebeğin gelişip, büyüme ortamını oluşturmak, bebeği dıştan gelebilecek darbelerden korumak, doğum sırasında da kasılarak bebeği dış dünyaya çıkarmaktır. Menopoza giren bir kadınında rahiminin görevi de tamamlamış olur ve boyutları giderek küçülmektedir.  

Rahim
Rahim, anatomik olarak üç bölümden oluşmaktadır. Dölyatağı, çeperleri kaslı oyuk bir organdır. Döllenmiş yumurtayı barındırmaya ve doğacak duruma gelince bebeği dışarıya atmaya yaramaktadır. Dölyatağı bağırsakların alt tarafında, göden bağırsağı ile sidik torbasının arasında dölyolunun üstünde bulunmaktadır. Yukarıda olan bölümü aynı zamanda rahimin en geniş ve en büyük bölümü olup, rahim cismi adıyla bilinir. Aşağıda dölyolunda görülen ve rahimin dar ve küçük bölümüne ise rahim ağzı, boynu adını alır. İnsan vücudunda rahimin önemi ve özelliği farklıdır ve bu özellikler başka bir organda bu özellikler yoktur.   
]]>
Rahim Ağzı Kanseri Aşısı https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/rahim-agzi-kanseri-asisi.html Sat, 01 Dec 2018 07:11:59 +0000 Rahim Ağzı Kanseri Aşısı;  rahmin alt kısmının yani rahim ağzının kanserine denmektedir. Rahim ağzı rahmin vajinaya açılan kısmıdır. Doğum esnasında  genişleyerek doğum gerçekleşmektedir.Rahim ağzı kanser Rahim Ağzı Kanseri Aşısı;  rahmin alt kısmının yani rahim ağzının kanserine denmektedir. Rahim ağzı rahmin vajinaya açılan kısmıdır. Doğum esnasında  genişleyerek doğum gerçekleşmektedir.Rahim ağzı kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanser türüdür ve Dünya'da en sık görülen kanser türlerindendir. Bu kanserin  teşhisi pap smear denilen test ile tanı konulmaktadır. Uzun süren, inatçı yüksek riskli Human Papilloma Virüsü enfeksiyonu sonucu oluşmaktadır. Kısaca bu virüse HPV denmektedir. HPV enfeksiyonu oldukça sık karşılaşılan bir virüstür ve  cinsel yönden aktif insanların çoğu bu virüs ile enfekte dir. Bundan dolayı çoğu HPV virüsü kişi de bulunsa da hiçbir belirti vermeden ve de hkanser hastalığı yapmadan ilerlemez. Pap testte rahim hücrelerinden bir örnek alınır ve bunlarda anormallik olup olmadığı bakılır. Anormal Pap smear sonuçları,  kanser öncesi değişiklik ya da kanser tanısını koyabilecek rahim ağzı biyopsisi gibi ileri tetkik gerektirebilir. Çoğu rahim ağzı kanseri  daha önce Pap smear yaptırmamış kadınlarda ortaya çıkmaktadır.  HPV testleri herhangi bir yüksek risk HPV tipinin var olup olmadığını belirleyerek kanser riski için ileri izleme olanağı vermektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı; 2007 yılından bu yana ülkemizde kullanılmaktadır. Bu aşı canlı virüs içermemektedir. Kadınların %80'i hayatlarının herhangi bir döneminde HPV virüsü ile tanışmaktadırlar. Virüs cinsel organların teması ve cinsel ilişki ile bulaşabileceği gibi, cinsel bölgelere diğer cilt bölgelerinin teması ile de bulaşabilmektedir. Havuz, deniz, havlu  gibi ortak kullanım da olan yerlerden bulaşabileceği düşünülse de kesin olarak ispatlanmamıştır. Toplumda HPV virüsü kadınların yaklaşık yüzde 10'unda bulunmaktadır. Bir kadının yaşamı boyunca HPV ile enfekte olma riski yaklaşık yüzde 80-90'dır.  Amerika Aşı Uygulama Komitesi tarafından kız çocuklarına ve kadınlara 11-26 yaş arasında ikili, dörtlü ve dokuzlu aşı olmak üzere  önerilmektedir. Daha önce cinsel hayata başlayan ya da başlamayan, evli veya bekar  herkese bu yaş aralığında önerilmektedir.  Fakat yaş ilerleyip  cinsel eş sayısı arttıkça aşının etkinliği azalmaktadır. Aşı ne kadar erken yaşlarda yapılır ise o kadar faydalı olacaktır. Kız çocuklarında 9 yaşa kadar erken yapılmaktadır, daha önce uygulanmamaktadır. Şu ana kadar yapılan klinik çalışmalar 5 yıllık koruyuculuğunun olduğunu göstermektedir. Etkinin 5 yıldan uzun sürüp sürmediği, ek doza gerek olup olmadığı yapılacak yeni çalışmalarla belirlenecektir.

]]>
Gece İdrar Kaçırma https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/gece-idrar-kacirma.html Sat, 01 Dec 2018 15:56:11 +0000 Gece idrar kaçırma, bazı çocuklar uyumadan önce fazla miktarda miktarda sıvı/akışkan aldıklarında geceleri idrarlarını kaçırabilirler. Bu gayet normal bir vaziyettir. Sıhhatli çocuklarda görülebilmektedir. Şayet genç Gece idrar kaçırma, bazı çocuklar uyumadan önce fazla miktarda miktarda sıvı/akışkan aldıklarında geceleri idrarlarını kaçırabilirler. Bu gayet normal bir vaziyettir. Sıhhatli çocuklarda görülebilmektedir. Şayet genç, üst üstüne 3 ay süresince her hafta en az 2 kere geceleri idrarını tutamıyorsa bu hale gece işemesi denir. Bununla Birlikte gece işemesi problemi var demek amaçlı çocuğun 5 yaşından kocaman olması gereklidir . 

Gece işemesi meydana gelen çocuklarda rastgele bir tıbbi sıkıntı bulunmaz. İdrarını kaçıran çocuklar mesanelerini kontrol edemezler. Çocukların birçoğu mesanelerini kontrol edemezler. Bu sorun bebeklik çağından beri vardır. Bu problemi meydana gelen hastalar birincil grupta yer alırlar. Çocukluk döneminde sık görülebilen bir sağlık sorunudur. Yıl ilerledikçe spontane geçebilir ve erişkinlerde çok fazla az görülür. Bununla birlikte gündüzleri idrar kaçırma problemi de olabilmektedir. Bu hale tıpta enürezis diürna denir. 

Gece idrar kaçırmanın nedenleri

Birincil tip dediğimiz gece işemesinin sebeplerinden birisi, idrar torbasının sinirsel muayenesinin tam sağlanamamasıdır. Bu çocuklarda sinirsel sistem tam gelişmemiştir. Gece, çocuğun mesanesi dolduğunda, genç bunun farkına varamaz, hissedemez. İdrar kesesi kasılır, basıncı artar; ama genç bunu algılayamaz. Neticede gece idrarını kaçırır. Bununla birlikte bu çocukların, uykuları derindir ve mesanelerinin hacmi normal çocuklardan daha az kapasitelidir. Bunun haricinde geceleri, idrar miktarının azalmasını imkanı sunan bir hormon vardır. Bu hormonun ölçüsü, gece idrarını kaçıran çocuklarda daha az belirlemiştir. Gece işemesinin nedenlerinden biri ailesel geçiştir. Annesinde ya da babasında idrar kaçırma problemi varsa çocukta da görülme rizikosu fazladır. Şayet hem annede hem babada bunun gibi bir sorun varsa, risk daha fazladır. Şayet babanın çocukluk döneminde bunun gibi bir sorun varsa, çocukta görülme olasılığı, annesinde olanlardan daha yüksektir. Bu hasta olanların iyileşme zamanları da anne ve babaların iyileşme dönemlerine benzerdir. 

Gece İdrar Kaçırma
Hangi durumlarda risk artabilir

Ailesinde idrar kaçırma problemi olanlarda görülebilen rizikosunun arttığını vurgulamıştık. Risk, tahmini 7 kat artar. Bununla birlikte ruhsal ve toplumsal sorunları meydana gelen çocuklarda daha sık görülür. Aile içi sıkıntılar mühim bir faktördür.  

Gece işemesi tanı ve tedavisi

Bu problemi meydana gelen çocukların profesyonel bir hekim aracılığıyla kontrol edilmesi gereklidir. Böylelikle gece işemesine neden meydana gelen sağlık sorunları araştırılır. Şayet idrar yollarında mikropların sebep olduğu bir enfeksiyon varsa idrar analizi ile tespit edilir. Çok kolaydır. Görüntüleme ile çocukta idrar yollarında doğumsal bir anormallik varsa tespit edilir. Bununla birlikte nöroloji kısmında kontrol edilerek çocukta rastgele bir sinirsel sorun olup meydana gelmediği incelenir. Bunların haricinde çocuğun şeker sağlık problemi istikametinden araştırılması gerekebilir. Tedavide bir yöntem seçilir. Bu tür konuları belli bir müddet daha açalım. İlk model genç yatmadan önce tuvalete götürülmelidir ve uyumadan önce fazla miktarda sıvı/akışkan almaması sağlanır. Daha ardından çocuğun gece uyanması ve tuvalete gitmesi sağlanmalıdır. İlk başlarda çocuğun kendi başına uyanması sağlanır. Şayet uyanmıyorsa bir müddet genç gece tuvalete kaldırılır. Daha ardından kendi başına tuvalete gitmesi hedeflenir. Genç uyandırıldığında altına yapmamış olsa ve tuvalet gereksiniminin olmadığını belirtse dahi idrarını yapması istenir. Geceleri çocuğun altının bağlanmaması genç amaçlı daha yararlıdır. Şayet bağlanırsa, genç gece kalkma ihtiyacı hissetmeyecektir. Başka bir deyişle tedavi zamanı negatif etkilenecektir. Bu yöntem bir hafta süresince uygulanır. Şayet genç halen altını ısl]]> Miyom https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/miyom.html Sun, 02 Dec 2018 14:43:32 +0000 Miyom, rahimde oluşan ve en fazla görülen iyi huylu tümördür. Rahimde düz kaslarda yerleşen miyomlar, 30 yaşın üzerindeki kadınları % 20-50 oranında etkiler. Ergenlik döneminde olan kadınlarda miyom daha nadir görülür. Ayrı Miyom, rahimde oluşan ve en fazla görülen iyi huylu tümördür. Rahimde düz kaslarda yerleşen miyomlar, 30 yaşın üzerindeki kadınları % 20-50 oranında etkiler. Ergenlik döneminde olan kadınlarda miyom daha nadir görülür. Ayrıca beyaz ırkta olan kadınlardaki miyom görülme oranı, siyah ırktaki kadınlara göre 3-9 kat daha fazladır. Miyom genellikle rahmin büyümesine, dolayısıyla komşu organlara bası yapmasıyla, kasık ağrısının ortaya çıkmasına, kısırlığa, kanama olmasına yol açar. Bazı miyomlar da herhangi bir belirti vermez. Bu belirtilerin şiddeti, rahimdeki miyomların sayısına, yerleştiği yere ve büyüklüğüne göre farklı olur.

Miyom tanısında kadına jinekolojik muayene yapılır. Bunun yanında transvajinal ultrason, rahim içi incelemesi, rahme sıvı verilip incelenmesi gibi tetkiklerde yapılır. Tespit edilen miyomlar yerleşim yerine uygun bir sınıflandırmaya tabi tutulur. Rahim ağzına, rahim iç duvarına, rahim boşluğuna, rahmi tutan bağlara, rahim dışına doğru yerleşen miyomlar bulunmaktadır. Bunların verdiği rahatsızlıkta farklı olabilir. Bu belirtilerle hemen miyom incelemesi yapılır. Ayrıca belirti vermeyen miyomlar normal jinekolojik muayenede bile tespit edilebilir.

Miyom belirtileri nelerdir

Miyomların genellikle kadını rahatsız edecek belirtisi olmaz. Bu nedenle çoğunlukla rutin muayenede ya da başka bir sebeple yapılan muayene sırasında tespit edilir. Çoğunlukla yerleşim yerlerine göre, büyüklüklerine, sayılarına göre bazı belirtiler verebilir. Submuköz yerleşimdeki miyomlar, küçük boyda olsalar da kadınlarda adet kanamalarının düzensiz olmasına, adet dönemleri arasında ara kanamalara neden olurlar. Subseröz yerleşimde olanlarda, portakal kadar büyüseler bile belirti vermeyebilir. Rahim içinde kapladıklara alana göre, gebe kadınlarda düşük riskini arttıran miyomlarda bulunur. İntramural yerleşimli olan miyomların belirtisi de, uzun adet kanamalarına neden olmalarıdır. Bu etkinin miyomların rahim kasılmasını azaltması ve adet kanamasının durmasını sağlayan mekanizmanın bozulmasından kaynaklandığı için ortaya çıktığı düşünülür.

Sübseröz miyomlar daha küçük olduklarından fazla belirti vermezler. Büyüdükçe çevredeki dokulara yapacakları bası nedeniyle, yakınmalara yol açarlar. Büyüme yönlerine göre eğer idrar torbasına baskı yaparlarsa hasta sıkça idrara çıkar, kalın bağırsaklarda bası olursa gaz şikayeti ve kabızlıkla sonuçlanabilir. Eğer fallop tüplerinde bası varsa, bu kısırlık, gebe kalamama sorunu yaşanmasını sağlar. Bazı miyomlarda cinsel ilişkide ağrıya yol açar, gebelikte kuyruk sokumu ağrısına ve tekrarlayan düşüklere yol açabilir. Çok büyüyen miyomlar karında şişkinliğe, ele gelen kitlelere sebep olur.

Miyom
Miyom tedavisi nasıl olur

Miyomların tedavisi için en fazla tercih edilen yöntemler arasında miyomektomi, histeroskopi, miyom embozlizasyonu bulunmaktadır. Miyom embolizasyonu girişimsel radyolog, histeroskopi ile miyomektomi kadın doğum uzmanları tarafından uygulanan tedavilerdir.Hangi yöntemin uygulanacağına girişimsel radyolog ve kadın doğum uzmanı birlikte karar vermelidir. Bu kararda miyomun nerede olduğu, büyüklüğü, sayısı, kadının gebe kalma isteği, kanser riski gibi etkenler göz önünde bulundurulur.

Miyom embolizasyonu: Bu yöntem ameliyat olmak istemeyen, rahim dokusunun korunmasını isteyen kadınlara uygulanır. Genç yaşta olanlarda bu tedavi yöntemi tercih edilir. Miyom büyüklüğü orta ve büyük boyda olanlarda tercih sebebidir. Tedavide miyomun beslendiği atardamara anjiyo ile girilerek, buraya tıkayıcı maddeler verilmekte ve damar embolize edilmektedir. Bu yöntem doğurganlığını korumak isteyenler için idealdir.

Miyomektomi yöntemi: Bu yöntemde hastaya genel anestezi verilerek, miyomlar tek tek alınmaktadır. Tedavide rahim alınmadığından, bu doğurmak isteyenler için önemli bir avantajdır. Fakat]]> Kadınlarda İdrar Kaçırma https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/kadinlarda-idrar-kacirma.html Sun, 02 Dec 2018 16:04:31 +0000 Kadınlarda idrar kaçırma, idrarın istem dışı kaçırılması ürüner inkontinan olarak tanımlanmakta ve kadınlarda hem sosyal hem hijyenik problemlere yol açmaktadır. İdrar kaçırmanın kadınlarda ne oranda olduğun Kadınlarda idrar kaçırma, idrarın istem dışı kaçırılması ürüner inkontinan olarak tanımlanmakta ve kadınlarda hem sosyal hem hijyenik problemlere yol açmaktadır. İdrar kaçırmanın kadınlarda ne oranda olduğunu hesaplamak oldukça zordur. Çünkü çoğu kadın bu tür bir problemin doğum kaynaklı olduğunu ya da ileri yaşlara bağlı olarak gerçekleştiğini zanneder. Bu nedenle de doktora başvurma gereğinde bulunmaz. Bazen bu tür problemin söylenmekten çekinildiği gözlemlenmektedir. Menopoz sonraki dönemde olan kadınların üçte birinde idrar kaçırma problemi yaşandığı düşünülmektedir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri

İleri Yaşlar: Özellikle menopoz döneminde ve ilerleyen yaş ile beraber östrojen hormonunda yaşanan azalma, leğen kemiği içinde bulunan mesane ve rahmi destekleyen dokularda yaşanan güç kaybı idrar kaçırmaya yol açabilir.

Doğum Yapmak: Özellikle çok sayıda doğum yapmış olmak, kiloca ağır bebek doğurmak ve doğumun vakum ile gerçekleşmesi idrar kaçırma nedenleri arasında sayılmaktadır.

Aşırı Kilo: Kilo fazlalığı olan kadınlarda karın içinde basınç artarak idrar kaçırma problemi yaşanabilir.

Kalıtımsal Sebepler: Bazı kadınlarda doğumdan itibaren destek doku ve bağlarda bir zayıflık söz konusudur. Bu durum idrar kaçırmaya yol açabilir.

Kabızlık: Kabızlık nedeniyle sürekli ıkınan kadınların destek dokularında zayıflık oluşabileceği için idrar kaçırma sorunu yaşayabilir.

Kronik Hastalıklar: Bronşit, atım, kas hastalıkları, devamlı öksürük ya da omurga ile alakalı kazalar idrar kaçırmaya neden olabilir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Diğer Nedenler

 • Hamilelik dönemi
 • Fitüller
 • Bazı hastalıklar nedeniyle kullanılan ilaçlar
 • Rahim ameliyatı
 • İdrar yolu torbası iltihabı idrar kaçırmaya yol açabilen nedenler arasında yer alır.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Tipleri

Stres Tipi İdrar Kaçırma: Gülerken, öksürürken ya da hapşırırken idrar kaçırma kadınlarda en sık idrar kaçırma tipleri arasındadır. Stres tipi idrar kaçırma en sık pelvik taban kaslarındaki zayıflıktan kaynaklanmaktadır. Pelvik taban kasları idrar yolu organlarını destekleyen yapılardır. Pelvik tabanın sağlam ya da güçlü olması üretyayı idrar yapma anına kadar kapatır. Pelvik taban zayıf olduğunda ise en ufak bir harekette karın iç basıncı artarak istemsiz idrar kaçırılabilir. İri bebek, fazla doğum yapmak, vakum doğum, aşırı kilo ve menopoz gibi faktörler, stres tipi idrar kaçırma nedenleridir.

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma: Mesanenin dolumu ya da farklı uyarılmalara kendiliğinden mesane kasılması yaşandığından dolayı idrar kaçırma tipidir. İdrar yapma hissedildiği an tuvalete yetişemeden idrar kaçırılabilir. Stres tipi idrar kaçırma aksine pelvik tabanın güçsüzlüğünden değil mesane kaslarının hızlı çalışmasından kaynaklanmaktadır. Parkinson, bel fıtığı, omurga travması, kas hastalıkları ve şeker hastalığı neden olabilir.

Miks Tipi İdrar Kaçırma: Stres ve sıkışma tipi idrar kaçırmanın aynı anda görüldüğü idrar kaçılma tipine verilen addır. Her iki tip hastaların %20'sinde görülebilir.

Taşma Tipi İdrar Kaçırma: Mesanenin çok fazla gerilmesi nedeniyle oluşan bir idrar kaçırma tipidir. İdrar ihtiyacı hissedilmeden çok az da olsa idrar kaçırılabilir. Kadın hasta idrar torbasının tamamen boşalmadığı hissi yaşar. Pelvik ameliyatlar, şeker hastalığı ve omurilik travmaları neden olarak sıralanabilir.

Sfinkter Yetersizlik: Bu tip idrar kaçırma kadınlarda çok nadir olarak görülür. Stres tipi idrar kaçırmanın farklı bir şeklidir. Tedavisi oldukça güçtür.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Tanısı

Anamnez: İdrar kaçırmanın tipinin belirlenebilmesi ve doğru bir t]]> Kadın Anatomisi https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/kadin-anatomisi.html Mon, 03 Dec 2018 12:59:24 +0000 Kadın Anatomisi, Kadın üreme organları dışta yer alanlar ve içte yer alanlar olmak üzere ikiye ayrılır. İç genital organlar kadın iskeletinde bacakların anında üstünde yer alan leğen kemikleri ve bel kemiği aracılığ Kadın Anatomisi, Kadın üreme organları dışta yer alanlar ve içte yer alanlar olmak üzere ikiye ayrılır. İç genital organlar kadın iskeletinde bacakların anında üstünde yer alan leğen kemikleri ve bel kemiği aracılığıyla ortaya konulan kemik çatının  içerisinde savunma altına alınmışlardır. Kadın tabiatı hamile kalmaya, rahim içerisinde gelişmekte meydana gelen bebeği büyütmeye ve nihayet olgunlaşmış bebeği dünyaya getirmeye göre tertip etmiştir. Bu vazifeleri yerine getirmek emeline yönelik olarak bayanın kemik çatısı erkeğin kemik çatısına göre belirgin değişiklikler gösterir: bayanın kemik çatı açıklığı yuvarlaktır.  bayanın leğen kemiklerinin yapısı bebeğin başının doğum anında leğen kemikleri aracılığıyla ortaya konulan doğum kanalına girmesine yönelik yapılanmasından kaynaklanmaktadır. Bayanın kemik yapısının üstünde yer alan kaslar ve bağlar bebeğin doğum kanalı içinden geçip dış dünyaya çıkma sürecinde ona olası meydana gelen en kapsamlı alanı sağlamak emeline yönelik olarak gevşemeye elverişli olarak yapılandırılmıştır. Erkeklerin leğen kemikleri fazladan yük taşımaya elverişli olacak biçimde biçimlendirildiğinden kaslar ve bağlar çok büyük gevşeme göstermezler. Kadınlarda bel ağrısının erkeklere göre daha sık görülmesinin en mümkün sebebi budur. 


Dış Genital Organlar, Kadın dış genital organları vücudu kaplayan cilt tabakasının devamı niteliğinde ve kadın iç genital organlarına giriş kapısını, bebeğin doğacağı doğum kanalının çıkış kapısını oluştururlar. Dış genital organlara topluca vulva adı verilir. Vulva,  kadın dış genital bölgelerine karşıdan bakıldığında üstte  "çatıyı" yaratan leğen kemiklerinin birbiriyle orta üstelik birleştiği bölgenin meydana getirdiği kabarıklık meydana gelen pubis tepesi, altta anüs ve yanlarda büyük dudaklar adı verilen yapılarca sınırlanan bölgedir. Pubis tepesi cilt ve altında yağ dokusu içerir, üzeri genital kıllarla kaplıdır. Pubis tepesinin anında altında klitoris yer alır. Dış genital uzuvların bir tabaka altında bayanın doğum yapmasında, idrar ve dışkı çıkışı benzeri işlevleri istemli olarak yürütmesinde mühim yeri meydana gelen kaslar yer alır. Bu kaslara topluca pelvis zemini kasları adı verilir. 

Kadın Anatomisi
Dış  dudaklar, Dölyolu (vajina) girişini sağlı sollu örten cilt kıvrımlarının dışta yer alanlarıdır. Dış dudaklar önünde genital kıllarının olduğu pubis tepesinde, geride ise anüsün anında üstünde birleşirler. Üzerleri genital kıllarla kaplıdır ve cilt altında yağ dokusu içerirler. 

İç dudaklar, Sağda ve solda dış dudakların iç yüzlerinde yer alan, klitorisin üst bölümünden vajina girişinin altına uzanan kıvrımlı yapılardır. İdrar deliği ve vajina girişinin çevresini sararlar.  İç dudaklar normal koşullarda bacaklar kapalıyken görünmezken bir takım kadınlarda dış dudaklardan daha kapsamlı olduklarından dışarı taşabilir. Kılla kaplı değildirler ve cilt altı yağ dokusu içermezler. 

Vajina girişi, İç dudakların devamında yer alan ve kızlık zarına giden 1-2 santimetrelik bir bölümdür. Kızlık zarı yırtıldıktan sonra vajinayla birleşir. 

Kızlık zarı, Bu yapı, ince oluşmasına karşın oldukça esnektir ve ortasında bir veya daha çok sayıda delik içerir. Her kadında çeşitli yapıya sahip meydana gelmesine karşın, çoğunlukla ilk ilişki anında hafif bir kanamayla yırtılır ve böylelikle vajina girişiyle vajinanın birleşmesini olanağı sağlar. 
Kızlık zarının kadın genital organlarını enfeksiyondan savunduğu söylense de, ortasında tane kanamasının akmasını sağlayacak deliği veya delikleri meydana gelen bu yapının bakterilerin geçişini nasıl engellediği açıklanamıyor.

Klitoris, Erkekteki penis başının kadındaki karşılığıdır. Klitoris anında pubis tepesi altında yer alan bir yapıdır ve üstte ve yanlarda iç dudaklarla çevrilidir. Klitori]]> Doğum https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/dogum.html Tue, 04 Dec 2018 12:04:37 +0000  Doğum Doğum, genellikle 9 ay 10 günlük bir gebelik süresinden sonra bebeğin dünyaya gözlerini açmasına denir. Tabiki bu süre tam olacak diye bir kaide bulunmaz. Kimi bebekler bu zamandan önce,  kimisi de daha sonra do  Doğum 

Doğum, genellikle 9 ay 10 günlük bir gebelik süresinden sonra bebeğin dünyaya gözlerini açmasına denir. Tabiki bu süre tam olacak diye bir kaide bulunmaz. Kimi bebekler bu zamandan önce,  kimisi de daha sonra doğmaktadır. Çok erken doğan bebeklerde yaşayamama riski  vardır. Ancak günümüz tıp ve teknolojisi sayesinde vaktinden erken doğan bebeklerin yaşama olasılığı büyük oranda artmıştır.

Doğum, iki şekilde gerçekleştirilir. Sezeryan ve normal doğum. Normal doğum 37-41 gebelik haftalarına gelindiğinde, rahim kasılmaları kendiliğinden başlar ve ilk önce başla gelen bebeğin, anneye ve bebeğe zarar vermeden, sağlıklı bir şekilde,  vajinal yolla canlı olarak dünyaya getirilmesidir. Diğer doğum şekli ise, sezeryan doğum da, anne karnın içindeki bebeğin vaktinden daha çok erken doğma ihtimali varsa, doğumun sezeryan olması gerekiyorsa, vakti gelmiş, ancak normal doğum belirtileri yoksa bebeğin cerrahi müdahalelerle anne karnından alınmasına sezeryan doğum adı verilmektedir. Bebeğinizin doğumunun nasıl olacağına bebeğin anne karnındaki durumuna göre doktor tarafından karar verilir.


Gebeliğin son zamanlarında  rahim göğüs kafesine kadar çıkar, yaptığı basınç nedeniyle nefes almak güçleşir, mide ve bağırsak problemleri olabilir.

İlk gebeliklerde doğumdan yaklaşık bir veya iki hafta önce, sonraki gebeliklerde doğumdan birkaç gün önce bebeğin kafası doğum yoluna yerleştiği için rahim 2-4 cm aşağıya iner ve anne biraz rahatlar. Fakat idrar kesesindeki basınç arttığı için çok sık idrara çıkma problemi olur. Gebeliğin 28. haftasından sonra rahimde ara sıra kasılmalar meydana gelir ve bu kasılmalar normaldir. Bu kasılmalar doğuma doğru sıklaşmaya başlar buda rahimin doğuma hazırlandığının göstergesidir. Doğumdan iki-üç gün önce hormonlardaki değişiklik sebebiyle iştah azalması yaşanabilir bu sebeple kilo kaybı görülebilir. Doğumun olacağı gün vücutta enerji açığa çıkar ve anne bu enerjiyi doğumda kullanır. Bu enerji kadını güçlü ve dinamik hissettirir. Kadın bu enerjiyi doğumdan önce yitirmemek için doğum anına kadar dinlenmelidir. Bazı hamilelerde doğumdan önce bağırsaklar temizlendiği için ishal görülebilir.

Doğum

Doğumun belirtileri ise; Nişan, kasılmalarla birlikte olan sancı ve/veya suyun gelmesi bize doğumun başladığını gösterir. Her hamile kadında ve bir kadının her doğumunda farklı belirtiler görülebilir.

Nişan: gebelik boyunca kapalı olan rahim ağzında rahmi ve bebeği hastalıklardan korumak amacıyla pelte gibi yapışkan bir tıkaç oluşur. Bu tıkaca da nişan adı verilir. Rahimdeki kasılmaların etkisiyle açılan rahim ağzından bu tıkaç düşer. Gebe kadın bunu akıntı şeklinde fark eder. Bu tıkaç aynı zamanda hafif pembemsi kanla bulaşmış (ancak kanama olmayan) şeklindedir. Nişan geldiğinde hemen hastaneye gitmek gerekmez. Bu doğumun çok yaklaştığını yakın zamanda doğumun gerçekleşeceğini gösterir.

Suyun gelmesi: Bebeği koruyan su kesesi, hamilelik süresi geçtikçe gerilme ve kasılmaların nedeniyle yırtılabilir. Bu nedenle amniyon sıvısı rahimden dışarı çıkar. Su kesesi üst bölgeden ve sıyrık şeklinde yırtılmışsa amniyon suyu sızıntı şeklinde akabilir. Bu nedenle doğumu yaklaşan anne adayları sanki idrar kaçırdıklarını düşünebilirler. Amniyon sıvı su gibi akışkandır. Rengi açık sarı olup çamaşırda herhangi bir tabaka halinde leke bırakmaz.  Bu nedenle hapşırma, öksürme gibi nedenlerle olabilen idrar kaçırmasına benzemez. Ayrıca kendine ait farklı kokusu da bulunur.. Bunlar göz önüne alındığında ıslaklığın kesenin açılmasıyla alakasını hamile bayan tarafından ayırt edilebilir.

Amniyon kesesi yırtıldıktan sonra bebeğin ve anne rahminin mikrop alması kolaylaşır. O nedenle su geldiğinde ya da suyun geldiğine şüphe edildiğinde hemen doktora gitmek gereklidir. Bazen kadınlar su gelse bile ağrı olmadı hastaneye gitmeyi, tercih etmezler. Böyle düşünce anne ve bebeğin mikropla anında bulaşan bazı hastalıklara davetiye çıkarmasına neden olabilir]]> Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Yan Etkileri https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/rahim-agzi-kanseri-asisi-yan-etkileri.html Tue, 04 Dec 2018 21:02:30 +0000 Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Yan Etkileri, diğer bir adı serviks kanseri olan bu kanser türü  Dünya genelinde 45 yaşın üstü kanserlerin içerisinde ikinci sırayı almaktadır. Meme ve akciğer kanserinden sonra kanserden ölüm Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Yan Etkileri, diğer bir adı serviks kanseri olan bu kanser türü  Dünya genelinde 45 yaşın üstü kanserlerin içerisinde ikinci sırayı almaktadır. Meme ve akciğer kanserinden sonra kanserden ölüm nedenlerinin ise üçüncü sırasını almaktadır. Rahim ağzı rahimin vajene doğru açılan dar bir boynudur. Rahim ağzı, ayrıca enfeksiyonların rahme ulaşmasını engellemeye yardımcı olarak, önemli bir bariyer görevi de görmektedir. Gebelik sırasında rahim, bebeği rahim içerisinde tutmaya yardımcı olmak için sıkıca kapalı durumda kalmaktadır. Bebek doğmaya hazır olduğunda rahim yaklaşık olarak 10 cm açılarak bebeğin geçmesine izin vermektedir. Bu kanser türü Human Papilloma Virüsü kısaca (HPV) ile çok yakından ilişkili bir kanser türüdür. Rahim ağzı kanserlerinin neredeyse tamamında bu virüs saptanmaktadır. Bu yüzden bu virüse karşı geliştirilecek aşının bu kanser türünü önleyeceği düşünülmüştür. HPV virüsü cinsel temas ile insanlar arasında birbirlerine geçmektedir, aşının amacı ise bu geçişi önleyerek ve bu sayede kanseri önlemektir. İnsanların aslında çoğu HPV virüsü ile tanışmıtır fakat bu enfekte olan kişilerin çok az kısmında kanser gelişim göstermektedir.


Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Yan Etkileri
Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Yan Etkileri;  araştırmacılara göre yüz dolayındaki rahim ağzı aşısı yapılmış kişilerin  incelenmesi sonucunda rahim ağzı kanseri aşısının bazı ciddi yan etkileri olduğu ortaya çıkmıştır. Bu aşının yan etkileri ise;  kasılma, uyuşma, felç, adale ve iç organların çalışmalarında aksama, omurilik iltihabı, yüz felci hatta sonucu ölümlere kadar gidebilmektedir. En ciddi iddialardan biri ise rahim ağzı kanserinin görülme hızını artırması olduğudur. Araştırmacılar raporlarında aşının yaygın olarak yapılması yerine bu tür kanserin risk faktörlerini taşıyan kadınlara tavsiye edilmesinin daha doğru olacağını savunmaktadırlar. Rahim ağzından hücre alınması ile yapılan simir testi ile muayenenin öncelikli tutulması gerektiğini önermektedirler.
]]>
Akinti https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/akinti.html Wed, 05 Dec 2018 16:00:48 +0000 Akıntı, Akıntı kadınları doktora gitmeye zorlayan rahatsızlıklardan biridir. Yaşamın her döneminde karşımıza çıkar ve genelde üreme çağındaki kadınlarda görülür. Akıntılarla ilgili önemli konu akıntının norma Akıntı, Akıntı kadınları doktora gitmeye zorlayan rahatsızlıklardan biridir. Yaşamın her döneminde karşımıza çıkar ve genelde üreme çağındaki kadınlarda görülür. Akıntılarla ilgili önemli konu akıntının normal akıntı mı yoksa her hangi bri rahatsızlıktan mı kaynaklandığını belirlenmesi gerekir. Vajina normal olarak nemli bir yapıya sahiptir. Rahim ağzındaki bezelerden salgılanan sıvılar bu nemliliği ve ıslaklığı sağlar. Bu akıntılar kokusuz, şeffaf ve sümüksü kıvamdadır. Bu akıntı kadınların yumurtlama döneminde artar. Yani iki adet arasına rastlayan bu dönemde bu akıntıda artış gözlenebilir. Bu akıntı vajinayı çevreleyen bezlerden salgılanır ve ilişkiyi kolaylaştırıcı, kayganlaştırıcı, kendine has kokusu ve krem beyaz rengi olan sıvıdır. Bu sıvı normal bir akıntıdır. Alışılan akıntının miktarında bir değişim olursa doktora başvurmak en doğrusu olur. Adet dönemi yaklaştıkça bazen vajinada bir koku olabilir. Akıntının normalden fazla olması enfeksiyondan kaynaklanabilir.

Akinti
İlişkiden sonra ve adet kanamasından sonra vajina içi yıkanmamalıdır. Çünkü bu durumda vajinayı koruyan ortamı bozar ve enfeksiyon oluşumuna zemin hazırlar. Önemli olan bir konu da tuvalet temizliğine dikkat edilmesidir. Temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır. Havuz, sauna, küvet gibi alanların temiz olup olmadığına dikkat edilmelidir. Bu ortamlarda enfeksiyon olma ihtimali fazladır. Banyo, havuz, sauna ve egzersizden sonra ıslak terli çamaşır ve mayolar vücutta bırakılmamalı değiştirilmelidir. İç çamaşırlar pamuklu ve yünlü olmalıdır. Kullanılan tampon ve pedler sık sık değiştirilmelidir. Dar pantolon ve sıkı iç çamaşırları tercih edilmemelidir. Şeker hastalığı varsa kontrol altında tutulmalıdır. Vajinal enfeksiyonlar arasında sık görülen mantardır. Her şeyden önce düzenli olarak tarama amaçlı testler yaptırılmalıdır. Çünkü normal olmayan akıntının nadir görülen sebebi rahim ve rahim ağzı kanseri olabilir. 
]]>
Rüyada Hamile Kadın Görmek https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/ruyada-hamile-kadin-gormek.html Thu, 06 Dec 2018 12:42:58 +0000 Rüyada hamile kadın görmek, Rüyada kendini karnı şişmiş olarak hamile görmek, sıkıntıya düşülecek anlamına gelir. Karnın şişmeden hamile olduğunu görmek müjdeli bir habe

Rüyada hamile kadın görmek, Rüyada kendini karnı şişmiş olarak hamile görmek, sıkıntıya düşülecek anlamına gelir. Karnın şişmeden hamile olduğunu görmek müjdeli bir haber alacağımıza, maddi sıkıntılardan kurtulacağımıza işarettir. Bir başkasının hamile olduğunu görmek, sıkıntıların atılıp feraha kavuşmaya işarettir. Rüyada tanıdık birinin hamile olduğunu karnının şiş olduğunu görmek, o kişinin bir borca girerek zorlanacağı sıkıntı çekeceği anlamına gelir.

Evli birinin ve çocuk sahibi olmuş birinin rüyada kendisini hamile görmesi tekrar bir evlat sahibi olacağına işarettir. Bekar kimsenin hamile kaldığını görmek ailesine ve kendine bir iftira ve suçlama geleceği, aile içinde çok üzülecekleri şeyler yaşayacakları manasındadır. Rüyada hamile kadının doğurduğunu görmek ise sıkıntıların atılacağı ve rüya sahibinin mutlu bir evlilik yapacağı anlamına gelir. Rüyada hamile olduğunu gören kimse yakında yeni bir işe başlayarak yükseleceği ve helal kazancının birikimini yapacağına yorumlanır. Erkek bir kimsenin hamile olduğunu görmek, ummadık bir yerden gelecek zenginliğe yada mirasa işarettir.

Rüyada Hamile Kadın Görmek
Hamile kadının düştüğünü görmek gelecek kısmetin önüne geçileceğine ve o kısmetten faydalanamayacağına yorulur. Hamile kadının siyah renkte giyindiğini görmek hiç hayırla yorumlanamaz. Fakat beyaz giyinmesi çok hayırlıdır. Sarı renk giyinen bir hamile kadın rüya sahibinin hastalığa yakalanacağına delalet eder. 
]]>
Kadın Hastalıkları https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/kadin-hastaliklari.html Thu, 06 Dec 2018 22:39:10 +0000 Kadın hastalıkları, sadece kadınların etkilendiği ya da kadınların daha fazla etkilendiği hastalıkları ifade eder. Hastalıkların çoğunluğu kadın üreme organlarını ve genital bölgeyi etkiler. Bunun dışında kadınların y Kadın hastalıkları, sadece kadınların etkilendiği ya da kadınların daha fazla etkilendiği hastalıkları ifade eder. Hastalıkların çoğunluğu kadın üreme organlarını ve genital bölgeyi etkiler. Bunun dışında kadınların yaşamlarında etkili olan hamilelik, doğum, menopoz gibi özel süreçlerdeki hastalıklarda kadın hastalıkları olarak değerlendirilir. Bu hastalıklar genel olarak 3 aşama halinde değerlendirilebilir. Başlangıç aşamasında hastalık sadece kadının üreme organlarının birisini etkilemekte, daha sonradan diğer üreme organlarına yayılmaktadır. Bundan sonraki aşamada ise, hastalık vücuttaki üreme organları dışına kadar yayılmaktadır. Bu aşamaların sonucunda kadının genel sağlığı olumsuz etkilenmektedir.

Kadın hastalıkları aynı zamanda kadının gebe kalmasına engel olabilir, gebelik olsa da gebeliğin devamında risk oluşturabilir. Hastalıkların bir kısmı da anne karnındaki bebeğin olumsuz şekilde etkilenmesine yol açabilir. Kadınlar bu hastalıklar nedeniyle normal yaşamlarında bile zorluk çekebilir. Cinsel yaşamları bu olumsuzluklardan nasibini alır, psikolojik sorunlar yaşayabilirler.

Bu yüzden kadınların fiziksel ve psikolojik olumsuzluklardan uzak kalması için, her yıl en az 1 defa kadın hastalıkları doktoruna gitmesi ve rutin kontrollerini yaptırması gerekir. Bu sayede kadın hastalıklarından uzak kalabilirler. Ergenlik dönemine giren her kadının jinekolojik muayene olması gerekir. Bunu alışkanlık haline getirmesi sağlığı açısından önemlidir. Kadınların kadın hastalıklarından korunması, toplumda oldukça önemlidir. Bu açıdan kadınlara yardımcı olunmalı, onlara yol gösterecek çalışmalar yapılmalıdır.

Kadın Hastalıkları
Kadın hastalıkları belirtileri 
 • Kadının üreme organlarını etkileyen hastalıklarda ağrı hissedilmesi
 • Anormal kanama olması
 • Genital bölgede olağan dışı akıntının olması
 • Karın bölgesinde ağrı ve şişkinlik olması
 • Adet dönemi kanamalarında aşırılık olması
 • Adet kanamasının düzensizleşmesi
Kadın hastalıkları sırasında bu belirtiler tek başına olabileceği gibi, birlikte de görülebilir. Kadınlar bu belirtileri mutlaka önemseyerek, doktoruna görünmelidir. Hastalıkların erken dönemde teşhis edilmesi, tedavi edilebilmeleri açısından çok önemlidir. Herhangi bir yakınması olmayan bir kadının bile, yılda bir defa kadın hastalıkları doktoruna gitmesi ve kontrollerini yaptırması gerekir. Ergenlikle birlikte bu rutin kontroller başlamalı, yaş ilerledikçe kontroller sıklaştırılmalıdır.

Kadın hastalıkları teşhisi nasıl konur

Kadın hastalıkları teşhisinde yapılan bazı tetkikler oldukça önemlidir. Öncelikle vajinal muayene tanı için ilk aşamada doktora yardımcı olur. Rahim ağzının ve vajinanın incelenmesi hastalığın belirtileri bakımından önemlidir. Yapılacak smear testi ile alınan dokular dokular mikroskop altında incelenir. Bu şekilde kadın hastalıklarına tanı konulmaya çalışılır. Değerlendirmelerde kadının hormonal durumu, kanser gibi araştırmalarda yapılır. Kadınların hastalıklardan korunması için, öncelikle kendi gözlemledikleri önemli belirtileri göz ardı etmemesi gerekir. Her türlü anormal gelişmeyi doktoruyla paylaşması önemlidir.

Kadın sağlığı toplum açısından oldukça önemlidir. Çünkü kadın her şeyden önce bir anne, bir eştir. Kadının sağlıklı olması demek, toplumda sağlıklı nesillerin olması demektir. Kadın hastalıkları önlenebilir, tedavi edilebilir hastalıklardır. Sadece ihmal edilirse, geç teşhis edilirse kadın açısından riskli hale gelirler. Bu yüzden kadınların bilinçlendirilmesi ve düzenli olarak sağlık sorunları bile olmasa rutin doktor kontrollerini yaptırması sağlanmalıdır.
]]>
Doğum Yapan Kadın https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/dogum-yapan-kadin.html Thu, 06 Dec 2018 23:44:29 +0000 Doğum yapan kadın, lohusalık denilen bir döneme başlar. Bu süreç yaklaşık 42 gün kadar sürer. Aslında bu dönemin özelliği kadının vücudunun gebelikte meydana gelen değişimlerinden arınma süreci olmasıdır. Yani kadının Doğum yapan kadın, lohusalık denilen bir döneme başlar. Bu süreç yaklaşık 42 gün kadar sürer. Aslında bu dönemin özelliği kadının vücudunun gebelikte meydana gelen değişimlerinden arınma süreci olmasıdır. Yani kadının bedeni kendisini tamir edecektir. 9 ay süren gebeliğin, doğumun izlerini silmeye çalışacaktır. Ancak kadın bu süreçte bir taraftan aileye yeni katılan bebeğiyle ilgilenmek zorunda olduğundan, kendi içinde de fiziksel ve psikolojik olarak zorlanır. Hormonal değişimler yaşadığı hamilelik ve doğum nedeniyle yorgunluk, halsizlik, sancı ve ağrı çektiğinden, doğum yapan kadın hassas bir süreç yaşayacaktır. Bu dönemde kendisine bebek bakımında mutlaka yardımcı olunmalıdır. Kadının kendine ayıracak yeteri kadar zamanı kalmalıdır.

Doğum yapan kadın hangi zorlukları yaşar

Kadınlarda bu dönemde en fazla görülen yakınma meme başı çatlaklarıdır. Kadınlarda nadiren aşırı kanama sorunu yaşanabilir. Eğer idrar yolu enfeksiyonu meydana gelirse, idrarda yanma, ağrı gibi yakınmalar oluşur. Rahimde endometrit denilen enfeksiyonlarda nadiren etkili olabilir. Bu durumda kötü kokulu akıntı, halsizlik, ateş gibi etkiler görülebilir. Bu kadınların antibiyotik tedavisi görmesi ve dinlenmesi tavsiye edilir. Duygusal olarak ta doğum yapan kadını zor günler bekler. Ani ağlama krizleri olursa, kadına anlayışla yaklaşmak gerekir. Depresyona girmemeleri için aile yakınları ve eşler kadına karşı anlayışlı olmalıdır. Bu dönemde de kadında hormonal değişimler olduğundan, bu tür etkilere hazırlıklı olunmalıdır. Doğumda dikiş olduysa, bununla ilgili de sorunlar yaşanabilir: Genellikle bu tür fiziksel etkiler 10-15 günde kendiliğinden düzelir.

Doğum Yapan Kadın
Doğum yapan kadın nelere dikkat etmelidir

Akıntı ve kanamalara dikkat edilmelidir: Doğumun ardından kadında parlak kırmızı renkli, adet kanaması gibi olan loşi adı verilen bir akıntı olur. Bunun içinde hijyenik pet kullanılması ve sıkça değiştirilmesi gerekir. Ancak akıntının kötü kokulu olması, fazla olması halinde mutlaka doktora gidilmelidir. Vajinal kanama da fazla olursa, bu rahimde plasenta dokusunun kaldığını ya da nadiren olan rahim iç zarını etkileyerek, rahmi de etkisi altına alan enfeksiyonun ya da epizyotomi denilen vajende yapılan dikişin yırtılmasıyla oluşan kanamanın varlığını gösterebilir. Bu nedenle doktora gerekli bilgi verilmelidir.

Dikişlere dikkat edilmelidir: Doğum yapan kadının vajinasında cerrahi kesi yapıldıysa ya da yırtık olduysa, doğumda genital bölgeye dikiş yapılır. Bu dikişler için kadının lokal anestezik krem kullanması gerekir. Ilık oturma banyosu yapması, yumuşak yastık kullanması tavsiye edilir. Ayakta duş alması, tuvalet temizliğini önden arkaya yapması, ödem için dikişlere soğuk tatbik edilmesi gerekir. Ağrı olursa bunun için parasetamol içerikli ilaçlar kullanılabilir. Bunlara dikkat edilmesi, dikişlerin daha kolay iyileşmesini sağlayacaktır.

Rutin doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir: Doğum yapan kadın 10-15 gün içinde mutlaka doktora gitmelidir. Lohusalık süresinin bitiminden sonra da mutlaka muayeneden geçmelidir. Kadının genital bölgesi, dikişleri mutlaka kontrol edilmelidir. Rahim incelenmeli, gebelik öncesine dönüp dönmediği değerlendirilmelidir. Kadının cinsel yaşama başlamasıyla ilgili bilgiler verilmelidir. Bunun yanı sıra enfeksiyon tetkikleri ve diğer tespitler incelenmelidir. Kadın anormal belirtiler olursa, hiç beklemeden de kendisi doktorsa gitmelidir.

Doğum yapan kadın bu süreçte tuvalete çıkma sorunlarını kendine dert etmemelidir. Özellikle normal doğum yapanlarda bu sorunlar yaşanabilir. İdrarı kontrol eden kasların doğumda etkilenmesi yüzünden, idrar sırasında zorluklar yaşanabilir. Bunlar zamanla düzene girecektir. Ayrıca kadınlar bu dönemde bebeklerini emzireceği için, sütünün yetmeyeceği gibi bir düşünceye kapılma]]> Bayanlarda İdrar Kaçırma https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/bayanlarda-idrar-kacirma.html Fri, 07 Dec 2018 16:45:30 +0000 Bayanlarda idrar kaçırma, pek çok kadının ortak sorunudur. Bu çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Ancak kadınların çoğunluğu bunu bir sorun olarak algılamaz. Bunun yaşın getirdiği bir gelişme olduğunu düşünürler. Bazı b Bayanlarda idrar kaçırma, pek çok kadının ortak sorunudur. Bu çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Ancak kadınların çoğunluğu bunu bir sorun olarak algılamaz. Bunun yaşın getirdiği bir gelişme olduğunu düşünürler. Bazı bayanlarda toplumsal değerler nedeniyle doktora gitmekten çekinir. Fakat bayanlarda idrar kaçırma, tıbbi açıdan bir sorundur ve tedavisi de bulunmaktadır. Bu yüzden idrar kaçırma sorunu yaşayan bayanlar mutlaka doktorundan yardım almalıdır. Tıptaki yeni gelişmeler sayesinde tedavisi kolaylaşan bu sorundan kurtulurlar. Bazı kadınlarda damlama şeklinde idrar kaçırma olurken, bazılarında hijyenik pet kullanmalarını gerektirecek boyutta idrar kaçırma sorunu olur. Bu kadınların sosyal bakımdan içe kapanmasına, kendilerini yalnızlıkla cezalandırmasına yol açar. Bu sebeple idrar kaçırma mutlaka tedavi edilmelidir.

Bayanlarda idrar kaçırma nasıl olur

İdrar kaçırma sorunu 30 yaşını geçen her 4 kadının birini etkileyebilir. Bu sorun menopoz döneminde, doğumun ardından, hatta hiç doğum yapmayan kadınlarda bile ortaya çıkabilir. Hiç evlenmeyen genç kızlarda bile bu sorun görülebilir. Bu konuda yapılmış olan araştırmalar kadınların yaşamlarında en az % 25 oranında idrar kaçırma sorunuyla karşılaştığını belirlemiştir. Bu genellikle gülme sırasında, öksürme, hapşırma sırasında yani karın içi basıncının arttığı zaman meydana gelir. Ancak bazı bayanlarda fazla efor sarf edilmeden bile idrar kaçırma sorunu olabilir. Buna rağmen kadınların bu sorunlarını dile getirmesi, başım ağrıyor demelerinden daha zordur. Bunu yaşadıkları için utanırlar, sıkılırlar. Bu yüzden doktora gitmeye bile çekinirler. Kendilerini bu sorunla yaşamaya mahkum ederler. Bayanların bir kısmında ise, bu sorunun yaşanması yaşlılık belirtisi olarak kabul edilir. Ancak bayanlarda idrar kaçırma yaşamın doğal bir süreci değildir. Mutlaka tedavi edilmelidir.

Bayanlarda İdrar Kaçırma
Bayanlarda idrar kaçırma nedenleri nelerdir
 • Kadınlardaki sistit, mesane iltihabı gibi sorunlar
 • Vajina enfeksiyonlarının olması
 • Mesanede taş ve tümör oluşumları
 • Kadınlardaki zor geçen doğumlar
 • Menopoz döneminde meydana gelen hormonal değişimler
 • Karın bölgesine yapılan ışın tedavileri
 • Sinirsel hastalıklar
 • Mesaneyle vajina arasında, mesaneyle böbrekler arasında ve idrar borusuyla vajina arasındaki yapışıklıklar
 • Şeker hastalığının kontrol altına alınamaması, alkolle ilgili yaşanan sıkıntılar
 • Bazı cerrahi operasyonlar
 • Beyin işlevlerinin yavaşlamasına yol açan alzheimer, demans gibi hastalıklar, damarsal hastalıklar
 • Kullanılan ilaçların bir kısmı bayanlarda idrar kaçırma sorununa neden olabilir.
Bayanlarda idrar kaçırma sorunu tedavi edilebilir. Bu nedenle bayanların bunu doktoruyla konuşması, buna neden olan etkenlerin belirlenmesi gerekir. Altta yatan sebebe göre, idrar kaçırma tedavisi uygulanmalıdır. 
]]>
Rüyada Doğum Yapan Kadın Görmek https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/ruyada-dogum-yapan-kadin-gormek.html Sat, 08 Dec 2018 12:18:22 +0000 Rüyada doğum yapan kadın görmek, rüya sahibinin çevresinde bulunan yakın arkadaşları ve akrabalarının kendisine karşı dürüst olmadığının ve kendisine karşı kötü düşünceler beslediği şeklinde yorumlanmaktadır. Rüya Rüyada doğum yapan kadın görmek, rüya sahibinin çevresinde bulunan yakın arkadaşları ve akrabalarının kendisine karşı dürüst olmadığının ve kendisine karşı kötü düşünceler beslediği şeklinde yorumlanmaktadır. Rüya sahibinin aşırı iyi niyetli bir insan olduğunu ve sürekli olarak insanların rüya sahibinin bu iyi niyetini kullandığı için de cok zor zamanları yaşadığı şeklinde yorumlanmaktadır. Rüya sahibinin biraz daha insanlara karşı saf ve iyi niyetli olarak yaklaşmaması gerekmektedir. Yoksa ilerleyen zamanlarda daha büyük sorunlar ve daha büyük sıkıntılarla karşılaşacaktır. Özellikle rüya sahibinin iş hayatında çok başarılı olmasını ve çok kısa bir süre içerisinde kendisine yapmış olduğu bu kariyeri de çekemeye yakınlarının kısa bir süre içerisinde rüya sahibi eğer ki bu insanlara karşı önlem almazsa iş hayatında çok büyük zararlar göreceği ve iş hayatında çok büyük sorunlarla karşılaşacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Bu rüya sizin için gelecek hayatınızda ki bir takım olumsuzluklar için önlem alabilmeniz adına size bir işaret olarak algılarsanız herhangi bir olumsuzluk da yaşamamış olacaksınız. 

Rüyada Doğum Yapan Kadın Görmek
Rüyada doğum yapan kadın görmek, doğum yapan kadın eğer ki hastanede ve normal doğum yapıyorsa sizin çok yakın bir arkadaşınız tarafından yalan ve iftiraya uğrayacağınız şeklinde yorumlanmaktadır. İnsanlara olan güveniniz bu uğrayacağınız iftira yüzünden sarsılacak ve büyük bir psikolojik sorun yaşamanıza neden olacaktır. Sağlığınızdan olacağınız bu durum sizin iş hayatınızı da derinden etkileyecek ve sıkıntılı günler geçireceksiniz. Sizi tanıyan ve bilen insanların bu duruma inanması, size inanmaması da ayrıca üzülmenize neden olacaktır. Bu yüzdende sizin yapmanız gereken tek şey vardır. Kesinlikle insanları çok fazla önemsemeden onların sizlerin hakkınızda ne düşündüğünü çok fazla önemsemeden kendi yolunuza bakmanız gerekmektedir. 

Rüyada doğum yapan kadın görmek, sezeryanla doğum yapan bir kadın gördüyseniz iş yerinizde ya da okul hayatınızda hiç hoşlanmadığınız ve haz etmediğiniz bir insanın size yardım edeceğine işaret etmektedir. İnsanlara karşı çok büyük bir ön yargı besliyorsunuz. Sizin bu ön yargınız yüzünden hiç tanımadığınız ve bilmediğiniz bir insanı ilk görüşte sevmediğiniz için, o insanın kötü bir insan olduğu fikrine kapılmışsınız. Fakat göreceğiniz bu iyilik sizin bir anda o insan hakkında çok kötü fikirlerinizin olduğu ve size yaptığı iyilik sayesinde utanmanıza neden olacaktır. Eğer ki vicdanınızı rahatlatmak isterseniz kesinlikle o insanla konuşarak özür dilemeniz gerekmektedir. Aile hayatınızda ve arkadaş çevrenizde insanlar sizi çok seviyor. Fakat sizin bu ön yargılarınızdan bir an önce kurtulmanız gerekmektedir. 
]]>
Kadınlarda Adet https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/kadinlarda-adet.html Sun, 09 Dec 2018 06:33:48 +0000 Kadınlarda adet olmazsa olmazlardan biridir. Birçok zaman kadınların adet düzenine, kanamasına ve kanama sırasındaki durumlarına bakılarak kadınların üreme organlarının sağlıklı olup olmadığı kanısına varılmaktadır. Ka Kadınlarda adet olmazsa olmazlardan biridir. Birçok zaman kadınların adet düzenine, kanamasına ve kanama sırasındaki durumlarına bakılarak kadınların üreme organlarının sağlıklı olup olmadığı kanısına varılmaktadır. Kadınlarda görülen addet aslında rahim iç duvarının ve yumurtaların döllenmediğinde her ay dışarı atılarak yenilenmesi durumudur. Rahim iç duvar ve döllenmemiş yumurtalar ise dışarı tabi ki vücuttan kan ile atılır. Bu durumda kadınlarda adet görüldüğü zaman ciddi oranda kan kayıpları görülür. Adet günümüzde sağlıklı olan her kadında görülen bir durumdur. Bu gibi durumlar sadece hamilelik döneminde görülmez. Adet kanaması ile dökülen ve vücuttan atılan parçalar rahim astarı olarak adlandırılan kısımdır. Kadınlarda adet genç kızlarda 21 ile 45 gün arasında görülmektedir. Bu durum yetişkinlerde ise daha küçük zaman aralıklarında görülür. 25 ile 35 gün aralığında görülen adet kanamaları genellikle yetişkinlerde böyledir. Kadınlarda adet normalde 12 yaşında başlayan bir durumdur. Fakat bazen kişilerde bu yaştan çok daha erken ya da  çok daha geç olacak şekilde adet kanamaları görülebilir. Bu durumun çok fazla nedeni bulunduğu için net bir şey söylemek mümkün değildir. Kadınlarda adet kanaması kişinin vajinasından gelir ve dışarı atılır. Böylece kadınlarda adet kanaması durumunda vajinanın iyi kontrol edilmesi gerekir. Çünkü bu kanamalar kontrolsüz bir şekilde gerçekleşmektedir. Meydana gelen bu kanamalar yaklaşık olarak 3 ile beş gün kadar sürse de bu durum yedi güne kadar sürebilir. Fakat yedi günü aşan kanamalar çok büyük sorunlardan kaynaklanabileceği için detaylı muayene şarttır. 

Kadınlarda Adet
Bazı kadınlarda görülen adet kanamaları normalden daha geç görülmektedir. Bu durum kimi zaman kadının hormonal dengesinden, kimi zaman yaptığı egzersizlerden kimi zaman stres seviyesinden dolayı meydana gelmektedir. Fakat meydana gelen gecikme birkaç günü geçmiş ise bu durumda kişinin acil bir muayeneye ihtiyacı olabilir. Evli insanlarda bu gibi durumlar genellikle hamilelik şüphesini meydana getirmektedir. Evet hamilelik durumlarında kişilerde herhangi bir adet kanaması görülmez fakat her gecikme kesinlikle hamilelik olarak değerlendirilmemeli ve bir uzman doktora muayene gerektirmektedir. Kadınlarda adet gerçekleşirken birçok zaman çok şiddetli ağrılar meydana gelir. Bu durumlar genellikle kişilerin rahimden atılan maddelerin kanallardan geçmesi sırasında oluşturduğu ağrılardır. Kadınlarda adet döneminde kesinlikle ağrı kesici ilaçlar ya da diğer kimyasal ilaçlar kullanılmamalıdır. Çünkü bu dönemde kadının vücudundaki hormon seviyesi ve diğer durumlar normalden çok daha farklıdır. Bu nedenle kullanılan kimyasal ilaçlar kişilerde çok büyük sorunlara neden olabilir. Fakat bu gibi durumlarda bazı bitkisel çayları içerek sorunlarınızı hafifletebilirsiniz. Bu gibi durumlar son derece doğal olduğu için kişilerde herhangi bir probleme neden olmayacaktır. Kadınlarda adet durumunda meydana gelen ağrı ve sancılar kişilerin oldukça büyük sorunlar yaşamasına neden olarak kimi zaman insanların iş hayatında olumsuzluklar yaşamasına kimi zamanda kişilerin eğitim hayatında engellere neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda kişinin elinde imkan varsa bol bol dinlenmesi çok daha iyi olacaktır. 

Kadınlarda adet menopoz dönemine kadar görülmektedir. Bu dönem ise genellikle 40 45 yaşlarında meydana gelmektedir. Bu yaşlardan sonra kadınlar doğurganlık özellikleri yavaş yavaş kaybettikleri için artık adette düzensizlikler meydana gelir ve yavaş yavaş adet görmemeye başlarlar. Menopoz dönemi ülkemizde 50 yaşlarında görülmektedir. Fakat ortalaması 45 yaşlarıdır. Fakat bazı kandılar geçirmiş oldukları ameliyatlar ya da diğer durumlardan dolayı menopoz dönemine girmeyebilir. Bu durumda en doğru şey doktora başvurmaktır. 
]]>
Rahim Ağzı Yarası https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/rahim-agzi-yarasi.html Sun, 09 Dec 2018 06:53:59 +0000 Rahim Ağzı Yarası, Genel olarak rahim ağzı yarası olarak bilinen servisit belirtisi en çok karşılaşılan jinekolojik problemlerden biridir. Bayanların yarısından fazlası hayatının bir döneminde bu hastalığa ya Rahim Ağzı Yarası, Genel olarak rahim ağzı yarası olarak bilinen servisit belirtisi en çok karşılaşılan jinekolojik problemlerden biridir. Bayanların yarısından fazlası hayatının bir döneminde bu hastalığa yakalamıştır. Bayanların yaşı kaç olursa olsun cinsel yönden aktif her bayan rahim ağzı yarası için uygun bir adaydır. Kasık ağrısı olan bayanlarda ve vajinal akıntısı olan bayanların hemen hemen hepsinde başka bir hastalıkla birlikte yada tek başına mutlaka rahim ağzı yarası bulunur. Rahim ağzı yarası genel itibariyle servisit rahim ağzı dokusunun iltihabı olmaktadır.  Rahim ağzı yarası sürekli olarak bir enfeksiyona bağlı olmakta, fakat bazen irritasyon veya travma sonrasında ortaya çıkabilir. Rahim ağzı yarası belirtileri diğer birçok hastalığa benzediğinden ve spesifik yakınmalar yaratmadığından dolayı kişinin kendi kendine servisitten şüphelenmesi oldukça zor olur. Genel itibariyle başka bir nedenden dolayı yapılan jinekolojik muayene esnasında fark edilir. Genel anlamıyla servisit rahim ağzı dokusunun iltihabı olmaktadır. Çok büyük bir olasılıkla bir enfeksiyona bağlı olarak fakat bazen irritasyon veya travma sonrasında ortaya çıkabilir. Servisitin ilk belirtisi ise adet kanamasının bitişini takip eden dönemde meydana gelen vajinal akıntı belirtisidir. Diğer belirtiler arasında ise anormal vajinal kanama oluşumu, kaşınma belirtisi, vajinada yanma hissi, ilişki esnasında ağrı oluşumu, idrar yaparken yanma ve bel ağrısı olmaktadır. Hafif vak'alarda herhangi bir bulgu olmaz fakat olay ilerledikçe kötü kokulu ve iltihabi bir akıntı oluşur. Uzamış ve tedavi edilmemiş bir rahim ağzı yarası mukus yapımını bozarak spermlerin servikal kanala girişini bozmakta ve kısırlığa neden olmaktadır. Rahim ağzı yarası olan hamile bir bayanda da düşük ve erken doğum riski olabilir. Bu tür annelerden doğan bebekler doğum sonrasında akciğer be göz enfeksiyonları normalden daha fazla görülmektedir.

Rahim Ağzı Yarası

Rahim ağzı yarası, yani serviksin iltihabı, vücudun normal çalışan savunma mekanizmalarının sonucunda oluşum göstermektedir. Herhangi bir dokuda yaralanmasında, irritasyon veya enfeksiyon olduğu zaman beyaz kan hücreleri yani akyuvarlar o bölgeye göç etmekte ve bu bölgedeki kan akımı artmaktadır. Bu olay servikste olduğundan dolayı, normalde açık pembe olan serviks sıvısı kızarır ve şişlik oluşturur. Bu durum da muayene sırasında yara olarak görülebilir. Rahim ağzı yarası tanısı genel olarak jinekolojik muayeneyle koyulsa da tanıdan emin olmak için ve ayırıcı tanı yapabilmek için bazı ek tetkikler gerekmektedir. Rahim ağzı yarasının başarılı olarak tedavi edilebilmesi altta yatan nedeninin tanımlanması ile ilgili olmaktadır. Eğer buna neden basit bir irritan maddeyse bu maddenin kullanılmaması sorunu giderecektir. Eğer altta yatan sebep bir enfeksiyon belirtisiyse bu enfeksiyonun uygun şekilde tedavi edilmesi, rahim ağzı yarası problemini de çözer. Rahim ağzı yarasına sebep olan en önemli 3 mikroorganizma trikomonas, klamidya ve gonore olmaktadır. Bunun haricinde bazı alerjik maddeler de bu duruma yol açar.

Rahim Ağzı Yarası Tedavisi

Eğer rahim ağzı yarası belirtisi sürekli olarak devam ediyorsa ve bu belirtinin altında yatan etkenin tedavisine rağmen rahim ağzı yarası tablosunda gerileme olmadıysa rahim ağzı yarasında olan anormal hücreleri tahrip etmek için bazı küçük cerrahi girişimler uygulanabilir. Bunlardan en fazla kullanılan koterizasyon uygulaması ve krio terapi uygulamasıdır. Koterizasyon uygulaması ısı yardımıyla tahrip etmektir. Bu işleme halk arasında yara yakma adı verilmektedir. Krio terapi uygulamasıysa sıvı karbondioksit yada azot yardımıyla anormal dokuların dondurulması işlemi olmaktadır. Buna da halk arasında yara dondurma adı verilir. Son olarak da lazerle hücrelerin tahribi yapılabilir.

]]>
Rahim Ağzı İltihabı https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/rahim-agzi-iltihabi.html Mon, 10 Dec 2018 01:29:37 +0000 Rahim ağzı iltihabı bilindiği gibi kadınlarda görülen önemli hastalıklardan biridir. Birçok kişi bu durumun farkında olmasa bile aslında bu sorun birçok kadında görülmektedir. Rahim ağzı iltihabı aslında her ne kadar belir Rahim ağzı iltihabı bilindiği gibi kadınlarda görülen önemli hastalıklardan biridir. Birçok kişi bu durumun farkında olmasa bile aslında bu sorun birçok kadında görülmektedir. Rahim ağzı iltihabı aslında her ne kadar belirti gösterse de bu belirtiler bazı kadınlarda herhangi bir belirti göstermemektedir. Tıbbi olarak bu hastalığın adı "servisit" tir. Bu hastalıkta rahim ağzı çeşitli sorunlara bağlı olarak iltihaplanmalar göstererek kişilerde bazı rahatsızlıklara neden olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre bayanların yarısında görülen bir problemdir. Günümüzde oldukça yoğun olarak rastlanan bu durumun bazı nedenleri vardır. Bu nedenlerden en büyüğü cinsel ilişkidir. Yapılan cinsel ilişkilerde bu gibi sorunların meydana gelmesi çok yaygındır. Bu duruma neden olan durumlar genellikle kişinin rahim ağzında meydana gelen bakterilerdir. Bu bakteriler meydana geldiğinde hızlı bir şekilde çoğalarak yavaş yavaş kişiye zarar vermektedir. Rahim ağzında sorun haline gelen bakteriler genellikle kişilerde bulaşıcı olduğu için cinsel ilişki ile meydana gelme durumu çok yaygındır. Rahim ağzı iltihabında gerekli müdahaleler yapılmadığında  bu sorun ilerledikçe kişilerde çok büyük problemlere neden olabilmektedir. Bu nedenle rahim ağzı iltihabı olan kişiler gerekli önlemleri alarak bu durumun ilerlemesini önlemelidir. Aksi durumlarda sorunlar çok daha hızlı bir şekilde büyüyebilir ve ilerde düşük yapma ihtimalini arttırır ya da kişilerin hamile kalma ihtimalini düşürebilir. Tabi ki bu durumlar rahim ağzı iltihabı sorununda en ileri evrelerde görülür. 

Rahim Ağzı İltihabı
Belirtileri:
 • Rahim ağzı iltihabının en büyük belirtisi kadınlarda her ay görülen adet kanamalarının dışında bu döneme yakın ya da bu dönemden sonra görülen vajinal akıntılardır. Meydana gelen farklı renklerdeki ve genellikle çok keskin bir kokusu olan akıntılar bu gibi rahim ağzı iltihabı sorunlarında görülen en büyük belirtidir.
 • Eğer kişinin rahim ağzı iltihabı hafif bir şekilde geçiyorsa bu durumda kişi herhangi  bir belirti görmeyebilir. Bu durum eğer zamanla artış gösterirse bu kişilerde de akıntılar görülebilir. 
 • Eğer kişi bu problem varken gebe kalırsa bu kişilerde düşük yapma ya da diğer durumlar görülebilir. Bazen kişilerde göz enfeksiyonları ya da akciğer enfeksiyonları görülebilmektedir. Bu durumlarda kişileri hiç şüphelendirmese bile aslında rahim ağzı iltihabının büyük nedenler arasında yer almaktadır. 
 • Bazen meydana gelen adet kanaması gecikmesi durumları kişilerde görülen rahim ağzı iltihaplarının bir belirtisi olabilmektedir. Bu durumun en doğru teşhisini doktorunuz yapacaktır. 
Korunma yolları:

Rahim ağzı iltihaplarından korunmak için öncelikle vajinal hijyene önem vermeniz gerekmektedir. Çünkü bazen vajinada çoğalan enfeksiyonları rahme kadar ulaşarak kişilerde hassas olan rahim ağzı iltihaplarına neden olabilmektedir. Bu durumda hijyen kurallarına önem vermemiz gerek.

Bir diğer korunma yolu ise sürekli olarak ilişkiye girdiğiniz kişilerde farklı hastalıkların olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Bu durumun yanı sıra ilişki sırasında gerekli korunma önlemlerini almalısınız. Bunun için prezervatif kullanımını kendinize ve eşinize alıştırın.

Bu durumların yanı sıra vajinal duşlardan kaçının ya da uygun maddeler kullanın birçok insan duş yeli ya da diğer maddeleri kullanarak vajina enfeksiyonlarını meydana getirmektedir. Bu nedenle içerisinde kimyasal madde bulunan duş yeli ya da sabunları vajinada kullanmamanız gerekmektedir. Böylece rahim ağzı iltihabı gibi sorunlardan çok daha rahat bir şekilde korunabilirsiniz.

Son olarak bu gibi durumlardan korunmak için gerekli yıllık ya da diğer muayenelerinizi yaptırmanız gerekmektedir. Özellikle ülkemizde kadınlar sadece bir problem olduğunda hastaneye gitmektedir. Fakat herhangi bir s]]> Kadın Üreme Organları https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/kadin-ureme-organlari.html Mon, 10 Dec 2018 08:44:25 +0000 Kadın üreme organları, kadınlarda doğumun gerçekleşmesi ve böylece çoğalmanın gerçekleşmesi için çok önemli organlardandır. Kadın üreme organları çok farklı organlardan oluşmaktadır. Bu organlardan herhangi birinin hast Kadın üreme organları, kadınlarda doğumun gerçekleşmesi ve böylece çoğalmanın gerçekleşmesi için çok önemli organlardandır. Kadın üreme organları çok farklı organlardan oluşmaktadır. Bu organlardan herhangi birinin hastalanması yada küçük bir sorun olması bile kişilerde üremenin gerçekleşmemesine neden olabilmektedir. Bu nedenle birçok kadında üreme meydana gelmemektedir. Kadın üreme organları iç üreme organları ve dış üreme organları olarak ii farklı grupta incelenmektedir. İç üreme organları adından da anlaşıldığı gibi kişilerin vücudunun iç noktalarında olan organdır. Fakat dış üreme organları ise genellikle vajina dışında ya da görünen kısımlarda olan organlardır.

Dış Üreme Organları
1. Dış dudaklar: Dış dudaklar vajinanın en dış kısmıdır. Bu kısım vajinanın iki yanını oluşturarak vajina bölgesinin kapatılması ille görev yapar. Sol ve sağda olmak üzere iki adet dış dudak bulunur. 

2. İç dudaklar: Yine sağ ve sol olmak üzere iki tanedir. Bu dudaklar ise vajinanın daha  kısmını örtmeden görev yapar. Bazı insanları bu dudakların daha estetik bir görünüm alması iççin küçük estetik operasyonlar yaptırmaktadır. Bu ameliyatlar birçok zaman istenilen şekilde sonuçlanır. 

3. Vajina girişi: Kadın üreme organları arasında yer alan önemli organlardan biridir. Labium minusun hemen  iç kısmından başlamaktadır. Oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Bu durum kişilerin doğum sırasında birçok sorundan kurtarmaktadır. Bu kısım kızlık zarından sonrada devam etmektedir. 

4. Kızlık zarı: Sadece vajina girişinde bulunan ince bir yapıdır. Sağlık açısından herhangi bir etkisi bulunmayan fakat kültürel açıdan bekaretin simgesi olan organdır. Oldukça esnek olan bu zar her kadında bulunmaktadır. Bu organ ilk cinsel ilişkide bütünsel yapısı bozularak kişinin bekaretini kaybetmesine neden olur. Bu durumun ise hiçbir sakıncası bulunmaz.  Bazı söylentilere göre insanlarda bu zar enfeksiyonlardan korunmak amacı ile yapılmıştır. Fakat bu durum sadece söylentilerden ibarettir. 

Kadın Üreme Organları
5.Klitoris: Erkeklerde penis başı olan bölge kadınlarda vajinanın üst kısmında yer alır. Erkeklerde sünnet ile alınan deri gibi kadınlarda da bu klitorisin üzeri bir deri ile kaplıdır. Fakat yinede bu üreme organı dış üreme organı sayılmaktadır. Bu yapı kadınlarda orgazmın en önemli yapılarından biridir. Bazı ilkel toplumlarda kadınlarda sünnet yapılır. İşte bu organın üzerindeki deri alınır. 

İç Üreme Organları
1. Vajina: Vajina girişi ile başlamaktadır. Uç kısımlarda rahimin yer almış olduğu yerden başlayarak 10 cm uzunluğunda boru gibi bir yapısı bulunmaktadır. Üzerinde bulunan salgı bezleri sayesinde ilişki sırasında bir sıvı sağlayarak birçok sorunu önler. Bu salgılar doğum sırasında da çok büyük etkiler meydana getirmektedir. 

2. Fallop tüpü: Rahim yanlarında sağda ve solda olmak üzere iki adettir. Bu yapılar yumurtlama esnasında yumurtalıktan atılan dört adet yumurta hücresinin kanal içine atılmasını saplar. Bu organ üreme konusunda oldukça büyük önem teşkil etmektedir. 

3. Rahim iç tabakası (Endometrium boşluğu): Bu boşlukta daha önceden döllenmiş olan yumurtalar bulunur. Bu bölgeye tam olarak yerleşen yumurtalar gelişir ve bebek oluşumu bu bölgede olur. Bu nedenle yine kadın üreme organları arasında çok önemli yer almaktadır. 

4. Over: Son kadın iç üreme organıdır. Bu organda yumurta hücreleri gelişerek yumurtalar oluşur. Fallop tüpüne oldukça yakındır. Yumurtlama sırasında çatlatarak atıldıkları bölgeye over adı verilmiştir. 
]]>
Disparoni https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/disparoni.html Mon, 10 Dec 2018 15:41:23 +0000 Disparoni, ağrılı cinsel ilişki anlamında kullanılan bir sorundur. Bunun vajinismus ile sıkça karıştırılmasına engel olmak için, mutlaka ayırıcı tanının yapılması gerekir. Oldukça sık yaşanan bir sorun olduğundan, kad Disparoni, ağrılı cinsel ilişki anlamında kullanılan bir sorundur. Bunun vajinismus ile sıkça karıştırılmasına engel olmak için, mutlaka ayırıcı tanının yapılması gerekir. Oldukça sık yaşanan bir sorun olduğundan, kadınların cinsel yaşamını olumsuz şekilde etkiler. Kadınların pek çoğu cinsel yaşamının ilk zamanlarında bunu belli oranda yaşarlar. Daha çok kadının yeteri kadar hazırlıklı olmadığı zamanda cinsel ilişkinin gerçekleşmesi durumunda, hissedilen ağrı ciddi boyutlara ulaşabilir. Bu etken cinsel ilişkide ağrı duyulmasının en fazla görülen nedenleri arasındadır. Ayrıca ağrının yeni başlaması ya da ilk cinsel deneyimden uzun bir süre ilişkide ağrı olması mutlaka araştırılmalıdır.

Tıpta ilk cinsel birleşmeden itibaren olan ağrı birincil disparoni, daha sonra ortaya çıkan ağrı ise, ikincil disparoni olarak tanımlanır. Bu şekilde ağrının sebepleri daha kolay ortaya çıkarılabilir. Bunun yüzeysel disparoni olarak yaşanması vajina girişinde olan ağrıyı, derin disparoni ise vajinanın derin alanlarında hissedilen ağrıyı ifade eder. Derin disparoni oluştuğunda ağrı karnın alt kısımlarında hissedilir. Kadınlar yaşamları boyunca % 15 oranında bu türden ağrıyla karşılaşabilir. Fakat bunların sadece % 1-2 kadarı tedavi edilmesini gerektirecek kadar şiddetli olur. Ağrı bazı kadınlar tarafından genital bölgede basınç olması, yanma ya da yırtılma gibi bir his olarak ifade edilir.

Disparoni
Cinsel ilişkide ağrı neden olur

Disparoni nedenlerinin değerlendirilmesinde, kadınlarda aşağıdan yukarıya doğru yani vajina girişinden itibaren genital organlara doğru bir ayrım yapılmalıdır. Bu şekilde uygulanacak tedavi de kolay tespit edilebilir.

Vajina girişinden kaynaklanan nedenler: Bunun için en önemli etken kızlık zarının yapısıyla alakalıdır. Sert damarsal yapıdaki kızlık zarı cinsel ilişkinin başlangıcında disparoni nedeni olabilir. Bunun dışında menopoza bağlı dokularda kuruluk olması, tahrişin etkisiyle ağrıya neden olabilir. Cinsel ilişkiye yeterince hazır olmadan başlamak, doğum nedeniyle vajinada yapılan kesiler, genital uçuk gibi enfeksiyonlar da disparoni nedeni arasındadır.

Vajinaya bağlı nedenler: İleri dereceye gelmiş enfeksiyonlar, özellikle vajinit böyle bir ağrıya yol açabilir. Vajinada nadiren olan kitle ve tümörler, ağrıyla birlikte kanama etkisine neden olabilir. Yeteri kadar hazırlanmadan cinsel ilişkiye başlanması tahrişe neden olduğundan ağrı yapabilir. Bunun dışında rahim sarkması, vajina arka duvarında sarkma, gerilme gibi nedenlerde vajinaya bağlı disparoni nedenleri arasındadır. Pelvik enfeksiyonları, endometriozis gibi sorunlarda bunların arasında sayılabilir.

Sindirim sisteminden ve idrar yolundan kaynaklanan nedenler: Bunlar nadiren cinsel ilişkide ağrıya sebep olabilir. Fakat iltihabi bağırsak hastalıkları, kabızlık, basur, rektum bölgesi hastalıkları, idrar torbası sorunları vajinal bölgeye yakınlıkları yüzünden disparoni nedeni olabilir.

Psikolojik nedenler: Bu tür sorunlar genellikle kadının cinsel ilişkiden korkmasından kaynaklanır. Bu kadınların yetiştirilme dönemindeki hataların bir sonucudur. Bu durumda kadının psikolojik destek alması gerekir. Disparoni tanısı için bu değerlendirmelerin yapılması ve vajinismus rahatsızlığından ayrılması gerekir. Tespit edilen nedene göre gerekiyorsa, tedai uygulanmalıdır.
]]>
İdrar Kaçırma https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/idrar-kacirma.html Tue, 11 Dec 2018 05:35:54 +0000 İdrar kaçırma durumu, günümüzde insanların çokça karşılaşmış olduğu sorunlardan biridir. Özellikle farklı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan bu gibi durumların görülme durumu çok yaygın bir şekilde görülmekted İdrar kaçırma durumu, günümüzde insanların çokça karşılaşmış olduğu sorunlardan biridir. Özellikle farklı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan bu gibi durumların görülme durumu çok yaygın bir şekilde görülmektedir. Birçok zaman kişilerin gündelik işlerini yaparken istemsiz bir şekilde idrar kaçırması gibi bir durum olan idrar kaçırma sorunu bazen insanların çok zor durumlara düşmesine neden olmaktadır. İdrar kaçırması sorunu olan kişilerde kişi bazen farkında olmadan ya da uyurken idrar kaçırabilir. Bu gibi durumlarda kaçan idrarın miktarı kişiden kişiye ve idrar kaçırma sorununun nedenine bağlı olarak değişmektedir. Bu durum en çok yaşlılarda görülen bir durum olsa da farklı nedenlere bağlı olarak diğer insanlarda da görülebilmektedir. İdrar kaçırma probleminin oldukça fazla sayıda nedeni bulunmaktadır. Fakat bu nedenlerden bazıları özellikle kişilerde meydana gelen idrar kaçırma sorununun en büyük nedenlerinden ve en çok görülen nedenlerindendir. Genellikle idrar yollarında meydana gelen sorunlardan dolayı görülen bu gibi durumlar erkeklere nazaran kadınlarda çok daha fazla bir şekilde görülmektedir. Aslında bu durumun bu şekilde olmasının en büyük nedeni kadınlarda bulunan kas yapısının daha gevşek olması ya da doğum sırasında idrar yollarında bulunan kasların gevşemesi durumudur. Eğer sorun bu nedenden dolayı meydana geliyorsa günümüzde yapılan tıbbi egzersizler ile bu gibi durumlar hamilelik sonrasında çok kısa bir sürede ortadan kaldırılabilmektedir. İdrar kaçırma sorunu bazı hastalarda hastanın günlük aktivitelerini engelleyecek kadar büyük sorunlara neden olmaktadır. 

İdrar Kaçırma
İdrar kaçırma problemi genellikle insanlarda gülme, öksürme, uyku, koşma ve ağır kaldırma gibi durumlarda meydana gelmektedir. Bunun dışında meydana gelen idrar kaçırma sorunları birçok zaman kişilerde bulunan farklı hastalıklar nedeni ile meydana gelmektedir. İdrar kaçırma sorununun üç farklı nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler ise;

1. Stress inkantinans (idrar kaçırma): Bu nedenden dolayı meydana gelen idrar kaçırma durumu genellikle insanlarda en çok görülen sorunlardan biri olan kas, sinir ve güçsüzlük durumlarına bağlı olarak gelişen idrar kaçırma sorunlarıdır. Bu durum genellikle yaşlılarda ve hasta insanlarda meydana gelmektedir. Gençlerde ise hamilelik dönemlerinde ve sonrasında görülebilir.

2. Acil idrar gereksinimi: Bu durumda kişilerin uzun süreler idrarını boşaltmamalarına bağlı olarak mesanenin dolarak kişinin idrar kaçırması durumu ile gerçekleşir. Bu durum toplumda çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durumda kişinin idrar yolları kendiliğinden kasılır ve kişi bir miktar idrar kaçırır. Bu durumu önlemek için idrarın sık sık yapılması gerekmektedir. 

3. Karışık tüp idrar kaçırma: Bu durum ise genellikle hem hastalık nedeni ile hem de insanların gerektiğinde idrarlarını yapmamaları durumu ile ortaya çıkan sorunlardandır.

NEDENLERİ:
 • İdrar kaçırma durumuna neden olan sorunlardan biri ilerleyen yaşla birlikte artan fazla kilolardır. Kişiler yaşlandıkça güçsüzleşir. Bu durumda artan kilolarla kişilerin vücuduna binen yük arttığı için bu gibi durumlar çok sık karşılaşılan bir durumdur. 
 • Kontrolsüz şeker hastalığı da  bu durumda çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durum tabi ki şeker hastalığı olan kişilerde çok sık karşılaşılan durumlardan biridir. 
 • Erkeklerde görülen prostat hastalığı bu gibi durumlarda görülen en büyük problemlerden biridir. Genellikle tedavi edilemeyen sorunlardan dolayı prostatta sorun olması idrar kaçırma sorunlarına çok büyük oranda etki etmektedir. 
 • Zor geçen doğumlarda idrar yollarının zarar görmesi nedeni ile çok büyük problemler meydana gelmektedir. 
 • Bazen bu gibi durumlar aile içerisinde yaygın kalıtsal olarak kişiden kişiye geçebilmektedir. Bu gibi durumlarda sorun genetik ol]]> Rahim Ağzı Kaşıntısı https://www.kadinhastaliklari.gen.tr/rahim-agzi-kasintisi.html Tue, 11 Dec 2018 18:24:02 +0000 Rahim ağzı kaşıntısı günümüzde birçok kadında görülen önemli problemlerden biridir. İlk zamanlar kişilerde çok fazla sorunlara neden olmayan bu durum ilerledikçe insanlarda çok büyük rahatsızlıklara neden olarak insanlar Rahim ağzı kaşıntısı günümüzde birçok kadında görülen önemli problemlerden biridir. İlk zamanlar kişilerde çok fazla sorunlara neden olmayan bu durum ilerledikçe insanlarda çok büyük rahatsızlıklara neden olarak insanlarda olumsuzluklara neden olmaktadır. Bu nedenle artmış olan rahim ağzı kaşıntılarında kişiler çok fazla rahatsızlık duydukları için bu duruma dur demek isterler. Bu durumda genellikle tıbbi müdahale şarttır. Eğer kişiler bu gibi durumları çok daha hızlı bir şekilde iyileştirmek ve sorunların çok daha kolay bir şekilde ortadan kalkması için doktor onayı ile bazı bitkisel tedavilere başvurabilirler. Bu gibi bitkisel tedaviler sayesinde birçok insan rahim ağzında oluşan kaşıntı sorunlarının önüne daha hızlı bir şekilde geçmektedir. Rahim ağzı kaşıntısı birçok farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Bu nedenle her rahim ağzı kaşıntısı bir olmayabilir. Bu gibi durumlar genellikle kişiden kişiye değişiklikler gösterebilir. Yani bir kişide çok büyük rahatsızlıklara neden olabilecek rahim ağzı kaşıntıları diğer insanlarda herhangi bir soruna neden olmayacak kadar az meydana gelebilmektedir. Bu kaşıntılar genital hastalıklarda görülen en büyük bulgular arasında yer almaktadır. Bu nedenle bu sorun tıbbi olarak çok detaylı bir muayeneye ihtiyaç duymaktadır. Sizlerde doktorunuza giderek gerekli muayeneleri yaparak bu gibi sorunları daha da büyüyerek farklı sorunlara neden olmadan çok kolay bir şekilde halledebilirsiniz.

  Nedenleri

  Vajinal Enfeksiyonlar: Rahim ağzı kaşıntı sorunun en çok ve en sık görülme nedeni vajina içerisinde meydana gelen enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar hızlı bir şekilde artarak kişilerde rahim ağzı kaşıntılarının oluşumuna neden olmaktadır. Unutmayın ki bu enfeksiyonlar kendiliğinden ortadan kalkmayacağı için tıbbi tedavi gerekmektedir. Eğer bu nedenden dolayı oluşan kaşıntılara müdahale edilmez ise kişilerde rahim ağzı kanseri oluşma riski bulunmaktadır. 

  Cinsel ilişki: Bu gibi rahim ağzı kaşıntılarında meydana gelen sorunun en büyük nedenlerinden bir diğeri ise kişilerin cinsel hayatında hijyen kurallarına ve korunma yöntemlerine uymamasıdır. Böylesine bir durumda genellikle kişilerin hijyen kurallarına uymaması nedeni ile rahim ağzında enfeksiyonlar ve bakteriler nedeni ile iltihaplanma durumları görüleceği için bu gibi kaşıntılar tüm bu sorunların belirtisi olarak kişilerde görülür. 

  Şeker hastalığı: Kontrolsüz şeker hastalıklarında bu hastalığın bulunduğu kadınlarda rahim ağzında kaşıntı meydana gelir. bu kaşıntı genellikle insanlarda çok büyük problemlere neden olmaz. Fakat her ne şekilde olursa olsun kesinlikle kişilerin bir doktor muayenesine tabi olması gerekmektedir.

  İç çamaşırı: İnsanların yanlış iç çamaşır seçimleri de bu gibi durumların meydana gelmesine neden olmaktadır. Özellikle kalitesiz ve dar iç çamaşırları kişilerde rahim ağzı kaşıntısı sorununa neden olmaktadır.  

  Rahim Ağzı Kaşıntısı
  Vajinal duş: İşte bu durum ise genellikle bilinçsiz bir şekilde duş alan insanlarda görülen rahim ağzı kaşıntıların da çok önemli roller oynamaktadır. İçerisinde kimyasal madde bulunan farklı sabun ve duş jelleri ile vajinanın yıkanması durumunda kişilerde bu gibi olumsuzluklar ok yaygın bir şekilde görülmektedir. 

  İşte bu nedenlere bağlı olarak kişilerde rahim ağzı kaşıntıları çok sık olarak görülmektedir. Bu durumlarda alınacak bazı önlemler ile insanlarda meydana gelen bu gibi sorunlar çok daha kolay bir şekilde engellenebilmektedir. Özellikle bu soruna neden olan durumlardan kaçınarak bu gibi olumsuz sorunlardan kaçınmak mümkündür. Bunun yanı sıra kişilerin hijyen kurallarına özen göstererek bu gibi sorunlardan korunması mümkündür. Eğer sizlerde ya da bir yakınınızda bu gibi rahim ağzı kaşıntısı